مراجعه کننده گرامی، خواهشمند است با دقت توضیحات این صفحه را جهت آگاهی بیشتر مطالعه نمایید و سپس با کلیک بر روی پرچم اتریش به صفحه مربوطه در سایت VFS Global مراجعه نمایید.

نظر به اینکه مدارک برخی متقاضیان هنگام ارائه درخواست، ناقص می‌باشد بنابراین توضیحات زیر ارائه می‌گردد:

1 ـ برای گرفتن وقت ورود به مرکز درخواست ویزای اتریش به سایت www.vfsglobal.com/Austria/Iran  وارد شده و مطابق قسمت دوم How to Apply  بخش Schedule an Appointment  اقدام کنیدـ
• بر اساس زمان‌بندی صورت گرفته متقاضیان ۱۵ دقیقه قبل از نوبت اخذشده تا ۴۵ دقیقه پس از آن مجاز به ورود به ویزا سنتر می‌باشند.
2 ـ مدارک مورد نیاز با توجه به نوع ویزای درخواستی مانند توریستی، دیدار خانواده غیره متفاوت و در قسمت check list سایت قابل‌مشاهده است.
3 ـ تاریخ رزرو هتل (با پرداخت کامل هزینه)، رزرو بلیت و اعتبار بیمه مسافرتی (با مهر اصلی بیمه) باید همدیگر را پوشش دهند. لازمه درخواست ویزای مکرر داشتن بیمه مکرر (multiple) می‌باشدـ
4 ـ اعتبار ترجمه‌های مدارک حداکثر شش ماه می‌باشد.
5 ـ یک قطعه عکس که باید حتماً (4.5 در 3.5) و ۹۰ درصد صورت نمایان باشد که در شش ماه اخیر گرفته شده باشد ـ اگر در شش ماه اخیر ویزا دریافت شده بایستی عکس جدید گرفته شود.
6 ـ فتوکپی از بیمه مسافرتی، صفحه اول گذرنامه، ویزاهای شنگن، کانادا، آمریکا، انگلستان، استرالیا در سه سال اخیر و هرگونه فتوکپی همگی باید در سایز A4 باشد.
7 ـ تمام مدارک فارسی باید با مهرو ترجمه رسمی آلمانی تحویل شوند ـ مهر دادگستری و وزارت امور خارجه الزامی نیست ـ مدارکی که اصل آن به زبان انگلیسی است نیاز به ترجمه ندارند.
8 ـ پرینت پرسشنامه به زبان انگلیسی یا آلمانی به‌صورت کامل و حاشیه سفید کامل گرفته شود ـ پرسشنامه باید با حروف بزرگ و بدون خط‌خوردگی و لاک گرفتگی تحویل شوند.
9 ـ نامه تمکن مالی و ریز گردش 6 ماهه از بانک باید در یک هفته اخیر صادر شده باشد.
10 ـ نامه‌های اشتغال به کار باید شامل: سمت، حقوق دریافتی، تاریخ شروع بکار و مدت مرخصی باشد ـ مدیران، اعضای هیئت‌مدیره و سهامداران باید روزنامه رسمی شرکت را ارائه کنند.
11 ـ دعوت‌نامه باید دارای مشخصات و امضای دعوت‌کننده و مشخصات دعوت شونده باشدـ برای درخواست ویزای فرزندان، امضای هر دو والد در پرسشنامه الزامی است ـ هر یک از والدین که متقاضی ویزا نیست لازم است رضایت‌نامه محضری ترجمه‌شده به زبان آلمانی وی تحویل شود.
12 ـ اعتبار گذرنامه متقاضی باید به‌گونه‌ای باشد که سه ماه بعد از تاریخ اعتبار ویزای درخواستی، اعتبار داشته باشد.
13 ـ متقاضیان باید در انتخاب نوع ویزای درخواستی و تاریخ موردنظر دقت لازم را مبذول نموده چون مسئولیت اشتباه به عهده خود ایشان خواهد بود.
تاریخ تنظیم‌شده برای سفر باید حداقل 2 الی 3 هفته کاری بعد از تاریخ ثبت تقاضا و حداکثر سه ماه بعد باشد.

هزینه درخواست ویزا:

 • بزرگسالان: 80 یورو
 • افراد 6 تا 12 سال: 40 یورو
 • کودکان زیر 6 سال: رایگان
 • هزینه خدمات VFS برای ویزا: 40 یورو به ازای هر درخواست

متقاضیان به مقدار دقیق هزینه مربوطه یورو همراه داشته باشند.

نکات کلیدی:

اگر در حال حاضر نوبتی وجود ندارد، لطفاً بعداً دوباره امتحان کنید.
با توجه به محدود بودن تعداد نوبت‌ها، این امکان وجود دارد که در حال حاضر نتوانید وقت ملاقات رزرو کنید.
به شما اطمینان می دهیم که هر پنجشنبه بعدازظهر (یعنی چهارشنبه اگر پنجشنبه تعطیل رسمی باشد) نوبت های جدید هر هفته در دسترس خواهد بود و همه متقاضیان از فرصت های یکسانی برخوردار خواهند بود.
این یک پاسخ استاندارد به درخواست شما است. ما از شما می خواهیم که درک کنید که ما نمی توانیم به تمام ایمیل های دریافتی در مورد سؤالات ویزا به صورت جداگانه و با جزئیات پاسخ دهیم. تمام سوالات دیگری که در این فرآیند ایجاد می شود، پس از ارسال درخواست، به صورت موردی بررسی می شود.

لطفا در نظر داشته باشید به دلیل شیوع ویروس کرونا تا اطلاع ثانوی کلیه پاسپورت های متقاضیان به صورت پیک به آنها بازگردانده خواهد شد.

وقت سفارت برای کلیه متقاضیان الزامی است. برای تأیید وقت خود باید مبلغ 9,999,999 ریال آنلاین پرداخت کنید. در صورتی که در تاریخ و ساعت وقت خود به مرکز ما مراجعه کنید و درخواست خود را ثبت کنید، این مبلغ به طور کامل به شما پس داده می شود. توجه داشته باشید به ازای هر نفر یک قرار نوبت جداگانه باید گرفته شود.

پس از نهایی کردن وقت سفارت، امکان لغو کردن آن نیست. در صورت عدم حضور، یا ناقص بودن مدارک، یا عدم ثبت پرونده به هر دلیلی، متقاضی می بایست وقت جدید درخواست کند. لازم به ذکر است که شما می توانید وقت سفارت خود را دو بار و حداکثر دو روز کاری قبل از وقت تعیین شده (در صورت موجود بودن وقت های خالی)، بدون هزینه تغییر دهید. هرگونه تغییر بیشتر در تاریخ یا عدم حضور، به عنوان وقت سفارت جدید در نظر گرفته می شود، که در این صورت هزینه وقت می بایست مجدد پرداخت شود و مبلغ پرداختی قبلی قابل بازگشت نیست. متقاضیان نمی توانند بدون وقت سفارت معتبر وارد مرکز ویزا شوند.

وقت های مرکز درخواست بعد از ساعت 14:00 به عنوان قرار ملاقات ممتاز تلقی شده و 40 یورو بیشتر از هزینه خدمات دریافت می شود.

برای هرگونه سؤال دیگر، لطفاً با info.austriairan@vfshelpline.com تماس بگیرید.

اطلاعات بیشتر : https://www.bmeia.gv.at/oeb-teheran/reisen-nach-oesterreich/einreise-und-aufenthalt/wie-stelle-ich-einen-antrag/

ساعات کاری مرکز درخواست ویزای اتریش در تهران

ساعات کاری

یکشنبه ها تا چهارشنبه ها

08:00 الی 17:00

ساعات دریافت مدارک

یکشنبه ها تا چهارشنبه ها

08:00 الی 13:00

ساعات تحویل پاسپورت

یکشنبه ها تا چهارشنبه ها

08:00 الی 14:00

تعطیلات رسمی مرکز درخواست ویزای اتریش در تهران در سال 2024

روز

تاریخ مناسبت
11 دی 1402 دوشنبه سال جدید
18 بهمن 1402 چهارشنبه تعطیل
27 اسفند 1402 یکشنبه نوروز
28 اسفند 1402 دوشنبه نوروز
29 اسفند 1402 سه‌شنبه نوروز
01 فروردین 1403 چهارشنبه نوروز
02 فروردین 1403 پنج‌شنبه نوروز
12 فروردین 1403 یکشنبه روز ملی ایرانی
13 فروردین 1403 دوشنبه شهادت امام علی (ع)
21 فروردین 1403 سه‌شنبه تعطیل
22 فروردین 1403 چهارشنبه تعطیل
11 اردیبهشت 1403 سه‌شنبه تعطیل
12 اردیبهشت 1403 چهارشنبه تعطیل
19 اردیبهشت 1403 چهارشنبه تعطیل
30 اردیبهشت 1403 یکشنبه تعطیل
09 خرداد 1403 چهارشنبه تعطیل
14 خرداد 1403 دوشنبه رحلت امام خمینی
25 تیر 1403 دوشنبه تاسوعا
26 تیر 1403 سه‌شنبه عاشورا
24 مرداد 1403 چهارشنبه تعطیل
04 شهریور 1403 یکشنبه اربعین
12 شهریور 1403 دوشنبه رحلت حضرت محمد (ص)
14 شهریور 1403 چهارشنبه شهادت امام رضا (ع)
21 شهریور 1403 چهارشنبه تعطیل
15 آذر 1403 پنج‌شنبه شهادت حضرت فاطمه (س)
02 دی 1403 یکشنبه تعطیل
03 دی 1403 دوشنبه تعطیل
04 دی 1403 سه‌شنبه تعطیل
05 دی 1403 چهارشنبه تعطیل
06 دی 1403 پنج‌شنبه تعطیل
09 دی 1403 یکشنبه تعطیل
10 دی 1403 دوشنبه تعطیل

نکات تکمیلی:

مرکز درخواست ویزای اتریش دارای رمپ های دسترسی برای ویلچر است. توصیه می شود که متقاضیان دارای معلولیت یا نیازمند به کمک، شخصی را برای کمک به خود در طول فرآیند درخواست همراه بیاورند. در صورت لزوم آسانسورها نیز قابل دسترسی هستند. لطفاً توجه داشته باشید که همکاران ما برای کمک به متقاضیان با نیازهای خاص در دسترس خواهند بود.

مقررات امنیتی:

لطفا توجه داشته باشید که دسترسی به مرکز درخواست ویزا فقط محدود به متقاضیان ویزا است. تنها موارد استثناء در این زمینه عبارتند از:

 • افراد زیر ۱۸ سال باید همراه یکی از والدین یا یک سرپرست باشند. والد یا سرپرست نمی‎تواند از کارکنان مرکز درخواست ویزا باشد.
 • سالمندان، متقاضیانی که از نظر پزشکی ضعیف یا معلول هستند و نیاز به کمک دارند تا درخواست‎های خود را ارائه دهند. متقاضیانی که در این دسته قرار می‎گیرند باید پس از ورود به مرکز درخواست ویزا، به کارمندان حفاظت اطلاع دهند.

آوردن تلفن همراه به مرکز درخواست ویزا مجاز است، اما باید روی حالت سکوت یا لرزش قرار داده شود. قبل از ورود به مرکز درخواست ویزا باید تلفن همراه روی این حالت‌ها گذاشته شود. تلفن‌هایی که این قابلیت تغییر حالت را ندارند را نمی‌توان به مرکز درخواست ویزا آورد.

تحت هیچ شرایطی عکاسی، فیلمبرداری یا ضبط صدا مجاز نیست. هنگامی که با کارکنان ما تعامل می‎کنید، تلفن ‎های همراه باید کنار گذاشته شوند.

هر متقاضی مجاز است فقط یک ساک از نوع مخصوص داخل کابین هواپیما با اندازه 30x20x45 سانتی‌متر را به داخل مرکز بیاورد. کیف‎های بزرگتر را نمی‌توان به مرکز درخواست ویزا برد و باید در مکان دیگری نگهداری شوند.

به دلایل امنیتی، آوردن لوازم زیر به مرکز درخواست ویزا مجاز نخواهند بود.

 • وسایل الکترونیکی یا لوازمی که با باتری کار می‎کنند مانند دوربین ‎ها، تبلت ‎ها، کاست های صوتی/تصویری، دیسک های فشرده، MP3 ها، دیسک‎های فلاپی‎، لپ تاپ ‎ها یا پخش کننده‎های قابل حمل موسیقی، هارد دیسک‎، درایوهای قلمی/ یو اس ‎بی، دستگاه‎های جاسوسی، ضبط صوت‎ها، یا دستگاه‎های دیگر که ممکن است عملکرد مرکز را مختل کنند
 • پاکت ‎نامه‎ ها یا بسته‎های مهر و موم شده.
 • اقلام قابل اشتعال مانند کبریت‎/ فندک/ سیگار الکتریکی/ سوخت.
 • هر گونه اشیاء تیز مانند قیچی، چاقوهای قلمی یا سوهان ناخن.
 • اسلحه، اشیاء سلاح-مانند یا هر نوع مواد منفجره.
 • اقلام دیگر ممکن است به صلاحدید کارمندان امنیتی ممنوع باشند.

لطفاً توجه کنید: مرکز درخواست ویزا قادر به نگهداری اقلام ممنوعه نیست. متقاضیان باید قبل از ورود به مرکز درخواست ویزا، برای نگهداری این وسایل جای دیگری در نظر گرفته باشند.

کلیه مراکز درخواست ویزا تحت نظارت 24 ساعته دوربین‌های مداربسته هستند. تصاویر به منظور جلوگیری از وقوع جرم، شناسایی و امنیت عمومی به طور مداوم ضبط می‌شوند.

در راستای تأمین ایمنی و امنیت، این حق برای ما محفوظ است که ساک متقاضیان و مراجعه‌کنندگان را به صورت تصادفی بازرسی کنیم.

کارمندان ما این حق را دارند که بدون داشتن ترسی از قرار گرفتن در معرض سوء رفتار یا تهدید، کار خود را انجام دهند. ارعاب و تهدید یا کلمات و رفتار توهین آمیز نسبت به کارمندان تحت هیچ شرایطی قابل قبول نخواهد بود.

نکات عکس های ارائه شده:

مشخصات عکس

-عکس هایی که از خود اراده می دهید باید رنگی و از تاریخ عکسبرداری نباید بیشتر از 6 ماه گذشته باشد. همچنین عکس ها باید:

در یک پس زمینه روشن ساده (سفید یا مایل به سفید) گرفته شده به طوری که ویژگی های صورت قابل تشخیص و دارای کنتراست با پس زمینه باشند.

کیفیت واضح و با فوکوس روی صورت باشند.

چاپ شده روی کاغذ معمولی عکاسی باشند (چاپ دوربین).

تمام صورت و خنثی باشند. [بدون عینک آفتابی، کلاه یا سایر پوشش‌های سر، مگر اینکه متقاضی به دلیل اعتقادات مذهبی یا قومیتی خود از چنین وسایلی استفاده کند].

توجه: لطفا این دستورالعمل ها را با دقت دنبال کنید. اگر عکس های ارائه شده این شرایط را برآورده نکنند، درخواست شما ناقص تلقی می شود. غرفه ای در مرکز درخواست برای عکسبرداری تعبیر شده است تا بتوانید عکس های خود را با اطمینان خاطر ارائه دهید.

تذکر:

مجدداً تأکید می‌گردد اطلاعات بالا تنها مدارک کافی و مورد نیاز برای ارائه درخواست ویزا نیست. جهت کسب اطلاعات کامل و نهائی به سایت www.vfsglobal.com/Austria/Iran مراجعه فرمایید.

 

هشدار های مهم:

1- به متقاضیان ویزا توصیه می شود با صبر و دقت لازم، اطلاعات و راهنمائی‌های ارائه شده در این سایت را مطالعه کنند زیرا سودجویان معمولاً از بی اطلاعی متقاضیان سوء استفاده می نمایند.
2 - هیچ فرد یا تشکیلاتی بجز سفارتخانه ها و کشور مربوطه در روند تصمیم گیری برای صدور ویزا دارای اختیار نیستند.
3- اخذ نوبت مراجعه برای ارائه درخواست ویزا رایگان است و متقاضیان خود می توانند از طریق سایت VFS نوبت دریافت کنند. مراقب ترفندهای تبلیغاتی گوناگون در این خصوص باشند.
4- هیچ یک از کارکنان این شرکت توصیه و معرفی خدمات مرتبط و همچنین ارائه مشاوره برای دریافت نوبت و ویزا نمی نمایند.
5- متقاضیان، فتوکپی ها و پرینت های لازم که شرح آن قبل از ورود به مرکز ویزا به ایشان اعلام شده است را در اختیار داشته باشند. هیچ الزامی برای تهیه آن در مرکز یا اطراف وجود ندارد.