مراجعه کننده گرامی، خواهشمند است با دقت توضیحات این صفحه را جهت آگاهی بیشتر مطالعه نمایید و سپس با کلیک بر روی پرچم بلژیک به صفحه مربوطه در سایت VFS Global مراجعه نمایید.

نظر به اینکه مدارک برخی متقاضیان هنگام ارائه درخواست، ناقص می‌باشد بنابراین توضیحات زیر ارائه می‌گردد:

۱ ـ برای گرفتن وقت ورود به مرکز درخواست ویزای بلژیک به سایت www.vfsglobal.com/Belgium/Iran وارد شده و مطابق قسمت دوم How to Apply بخش Schedule an Appointment اقدام کنید.

* بر اساس زمان‌بندی صورت گرفته متقاضیان ۱۵ دقیقه قبل از نوبت اخذ شده تا ۴۵ دقیقه پس از آن مجاز به ورود به ویزا سنتر می‌باشند.

*با توجه به اینکه مدارک مورد نیاز بسته به نوع درخواست شما متغیر است، توجه داشته باشید که حتما نوع ویزای خود را با دقت انتخاب کرده و ترتیب مدارک را با توجه به چک لیست موجود در سایت مرتب کنید.

*وقت سفارت برای درخواست ویزای بلند مدت و کوتاه مدت الزامی است. برای تأیید نهایی وقت سفارت خود، باید مبلغ 2،000،000 ریال پرداخت کنید. زمانی که در وقت تعیین شده در مرکز ما حضور داشته باشید و درخواست خود را در تاریخ و زمان تعیین شده نهایی کنید، این مبلغ به صورت کامل به حساب شما بازگردانده می شود. وقتهای نهایی شده لغو نمی شوند. متقاضی می بایست در صورت عدم حضور یا عدم ثبت پرونده به هر دلیلی (نقص مداک،...)، وقت جدیدی را تعیین کند. با این حال، توجه داشته باشید که اجازه دارید وقت خود را دوبار و حداکثر تا 2 روز کاری قبل از تاریخ مقرر خود (با توجه به در دسترس بودن وقت خالی) ، بدون هزینه (در مجموع دو بار) جابجا کنید. هرگونه تغییر بیشتر در تاریخ یا عدم حضور در مرکز، به عنوان یک وقت جدید در نظر گرفته می شود، که در این صورت هزینه وقت جدید باید پرداخت شود و هیچ گونه عودتی انجام نمی پذیرد. متقاضیان نمی توانند بدون قرار قبلی معتبر تحت هیچ شرایطی وارد مرکز ویزا شوند.اگر بخشی از یک خانواده یا گروه هستید ، باید برای هر یک از اعضای خانواده یا گروه، وقت جداگانه درخواست کنید.

*به اطلاع ما رسیده است که برخی افراد یا نمایندگان/شرکت ها سعی می کنند وقت های خود را "بفروشند" ، وانمود می کنند که برای VFS Global کار می کنند یا از طرف VFS یا حتی سفارتخانه ها نماینده هستند. لطفاً توجه داشته باشید که آنها کلاهبردار هستند، غیرقانونی عمل می کنند و هیچ مجوزی از هیچکس ندارند. این عوامل برای VFS Global کار نمی کنند. لطفا طعمه چنین کلاهبرداران نشوید و پول و حتی اسناد گرانبهای خود را به آنها نسپارید. اگر با شما در این رابطه تماسی برقرار شد ، لطفاً فوراً آن را به ایمیل info.belgiumiran@vfshelpline.com گزارش دهید.

۲ ـ مدارک مورد نیاز با توجه به نوع ویزای درخواستی مانند توریستی، دیدار خانواده و غیره متفاوت و در قسمت check list سایت قابل‌مشاهده است.

3 ـ فرم تقاضای ویزا باید به‌صورت اینترنتی در سایت https://visaonweb.diplomatie.be/ پر شود و پرینت گرفته شود.

4 ـ قسمت ۳۷ فرم و صفحه آخر باید امضاء و تاریخ داشته باشند (تاریخ به میلادی و به‌صورت لاتین) (برای افراد زیر ۱۸ سال، پدر و مادر باید این قسمت را امضاء کنند).

5 ـ تمامی مدارک باید ترجمه رسمی شده باشند. زبان های قابل قبول برای مدارک ترجمه، فرانسه، هلندی، انگلیسی یا آلمانی می باشد.

6 ـ تاریخ رزرو هتل و بلیت با تاریخ مندرج در فرم درخواست ویزا در قسمت (۲۹ و ۳۰) باید عیناً یکی باشد.

*بیمه مسافرتی باید تمام مدت اقامت را پوشش دهد (تعداد روزهای ثبت‌شده در قسمت ۲۵ فرم)

*قابل‌ذکر است بیمه مسافرتی باید با پوشش حداقل سی هزار یورو برای زمان ویزای درخواستی اعتبار داشته باشند. لازمه درخواست ویزای مکرر داشتن بیمه‌ای است که مدت اقامت را پوشش دهد.

7 ـ تمامی مدارک باید روی برگه A4 باشند.

- از صفحه اول پاسپورت و صفحات دارای ویزا کپی A4 گرفته شود.

- از دعوت‌نامه (فرم BIS 3 ) کپی پشت‌ورو گرفته شود. برای اثبات رابطه با دعوت‌کننده ترجمه رسمی شناسنامه که نشان‌دهنده نسبت فامیلی باشد یا مدارک غیررسمی و عکس، چت، .... برای اثبات دوستی الزامی است. همچنین یک کپی از کارت اقامت شخص دعوت‌کننده به‌صورت پشت‌ورو نیز باید ارائه گردد.

- برای درخواست ویزای بلندمدت، از تمام مدارک باید ۳ سری کپی موجود باشد.

8 ـ برای درخواست ویزای بلندمدت، مبلغ Administrative Fee پرداخت شود و رسید آن (۳ سری کپی) موجود باشد که در سایت www.dofi.ibz.be قابل انجام است.

9 ـ مدت‌زمان بررسی و اعلام نتیجه ویزای کوتاه‌مدت بین ۱ تا ۳ ماه و برای بلندمدت بین ۳ تا ۹ ماه است.

10- ساعات کاری و آدرس مرکز درخواست ویزای کشور بلژیک در تهران به شرح جدول زیر است:

محل

روزهای کاری ساعات اداری

ایران، تهران، میدان هروی(گلستان 5)، خیابان موسوی، مجتمع هروی سنتر، طبقه چهارم

پذیرش

دریافت پاسپورت پذیرش

دریافت پاسپورت

یکشنبه ها، سه شنبه ها و پنج شنبه ها

یکشنبه ها تا پنج شنبه ها

8:00 الی 14:00

8:00 ال 16:00

هزینه درخواست ویزا کوتاه‌مدت:

بزرگسالان: ۸۰ یورو

 • افراد ۶ تا ۱۲ سال: ۴۰ یورو
 • کودکان زیر ۶ سال: رایگان
 • هزینه خدمات VFS برای ویزا: 26 یورو به ازای هر درخواست

هزینه درخواست ویزا بلندمدت:

هر نفر: ۱۸۰ یورو

 • هزینه خدمات VFS برای ویزا: 26 یورو به ازای هر درخواست

متقاضیان به مقدار دقیق هزینه مربوطه یورو (به‌صورت خرد) همراه داشته باشند.

اخطار مهم در مورد درخواست های اتباع افغانستان

اتباع افغانستان باید قبل از ارسال درخواست ویزا در مرکز ما با سفارت بلژیک تماس بگیرند.
درخواست های ویزا که مستقیماً به مرکز ما ارسال می شود، ترتیب اثر داده نخواهد شد.

اگر شما تبعه افغانستان هستید و می خواهید به بلژیک/لوکزامبورگ سفر کنید، باید از طریق سفارت بلژیک در اسلام آباد برای ویزا درخواست دهید: ویزا برای بلژیک و لوکزامبورگ | بلژیک در پاکستان
با این حال، اگر شما مقیم دائم ایران هستید یا فردی که واجد شرایط پیوستن به آن در بلژیک هستید از حمایت بین المللی (وضعیت پناهندگی یا حمایت فرعی) برخوردار شده است، می توانید از طریق سفارت بلژیک در تهران برای دریافت وقت ویزا اقدام کنید.
در صورت داشتن یکی از این شرایط، از شما دعوت می شود که اسکن مدارک پشتیبان (اجازه اقامت ایران با ترجمه، اثبات وضعیت حفاظت بلژیکی فرد مورد نظر) را به سفارت ارسال کنید: tehran.visa@ diplobel.fed.be

مراجعه کنندگان عزیز،
لطفا توجه داشته باشید که مدارک شما باید قبل از ارائه درخواست ویزای اقامت طولانی مدت خود در مرکز ما توسط سفارت بلژیک "قانونی"(Legalize) شوند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قانون مدارک اینجا را کلیک کنید.
درخواست بدون مدارک قانونی ناقص تلقی شده و پذیرفته نخواهد شد.

اخطار مهم

لطفا توجه داشته باشید که اگر برای ویزای شنگن درخواست می کنید، اعتبار پاسپورت شما باید حداقل بیش از یک سال از روز مراجعه شما به مرکز درخواست برای ارائه مدارک باشد.

تعطیلات عمومی/تعطیل رسمی

مرکز درخواست ویزای بلژیک در تهران در سال 1401-1402 به شرح جدول زیر تعطیل خواهد بود:

11 دی 1402 دوشنبه سال نو میلادی
29 اسفند 1402 سه‌شنبه نوروز
01 فروردین 1403 چهارشنبه نوروز
02 فروردین 1403 پنج‌شنبه نوروز
12 فروردین 1403 یکشنبه عید پاک
13 فروردین 1403 دوشنبه عید پاک
23 فروردین 1403 پنج‌شنبه عید فطر روز دوم
30 اردیبهشت 1403 یکشنبه پنطیکاست (عید پنجاهه)
25 تیر 1403 دوشنبه تاسوعا
26 تیر 1403 سه‌شنبه عاشورا
31 تیر 1403 یکشنبه روز ملی بلژیک
12 شهریور 1403 دوشنبه رحلت حضرت محمد (ص)
21 آبان 1403 دوشنبه صلح جنگ جهانی اول
05 دی 1403 چهارشنبه کریسمس

نکات تکمیلی:

مرکز درخواست ویزای بلژیک دارای رمپ های دسترسی برای ویلچر است. توصیه می شود که متقاضیان دارای معلولیت یا نیازمند به کمک، شخصی را برای کمک به خود در طول فرآیند درخواست همراه بیاورند. در صورت لزوم آسانسورها نیز قابل دسترسی هستند. لطفاً توجه داشته باشید که همکاران ما برای کمک به متقاضیان با نیازهای خاص در دسترس خواهند بود.

مقررات امنیتی:

لطفا توجه داشته باشید که دسترسی به مرکز درخواست ویزا فقط محدود به متقاضیان ویزا است. تنها موارد استثناء در این زمینه عبارتند از:

 • افراد زیر ۱۸ سال باید همراه یکی از والدین یا یک سرپرست باشند. والد یا سرپرست نمی‎تواند از کارکنان مرکز درخواست ویزا باشد.
 • سالمندان، متقاضیانی که از نظر پزشکی ضعیف یا معلول هستند و نیاز به کمک دارند تا درخواست‎های خود را ارائه دهند. متقاضیانی که در این دسته قرار می‎گیرند باید پس از ورود به مرکز درخواست ویزا، به کارمندان حفاظت اطلاع دهند.

آوردن تلفن همراه به مرکز درخواست ویزا مجاز است، اما باید روی حالت سکوت یا لرزش قرار داده شود. قبل از ورود به مرکز درخواست ویزا باید تلفن همراه روی این حالت‌ها گذاشته شود. تلفن‌هایی که این قابلیت تغییر حالت را ندارند را نمی‌توان به مرکز درخواست ویزا آورد.

تحت هیچ شرایطی عکاسی، فیلمبرداری یا ضبط صدا مجاز نیست. هنگامی که با کارکنان ما تعامل می‎کنید، تلفن‎های همراه باید کنار گذاشته شوند.

هر متقاضی مجاز است فقط یک ساک از نوع مخصوص داخل کابین هواپیما با اندازه 30x20x45 سانتی‌متر را به داخل مرکز بیاورد. کیف‎های بزرگتر را نمی‌توان به مرکز درخواست ویزا برد و باید در مکان دیگری نگهداری شوند.

به دلایل امنیتی، آوردن لوازم زیر به مرکز درخواست ویزا مجاز نخواهند بود.

 • وسایل الکترونیکی یا لوازمی که با باتری کار می‎کنند مانند دوربین ‎ها، تبلت‎ها، کاست های صوتی/تصویری، دیسک های فشرده، MP3 ها، دیسک‎های فلاپی‎، لپ تاپ‎ها یا پخش کننده ‎های قابل حمل موسیقی، هارد دیسک‎، درایوهای قلمی/ یو اس ‎بی، دستگاه‎های جاسوسی، ضبط صوت‎ ها، یا دستگاه‎های دیگر که ممکن است عملکرد مرکز را مختل کنند
 • پاکت ‎ نامه‎ ها یا بسته‎ های مهر و موم شده.
 • اقلام قابل اشتعال مانند کبریت‎/ فندک/ سیگار الکتریکی/ سوخت.
 • هر گونه اشیاء تیز مانند قیچی، چاقوهای قلمی یا سوهان ناخن.
 • اسلحه، اشیاء سلاح-مانند یا هر نوع مواد منفجره.
 • اقلام دیگر ممکن است به صلاحدید کارمندان امنیتی ممنوع باشند.

لطفاً توجه کنید: مرکز درخواست ویزا قادر به نگهداری اقلام ممنوعه نیست. متقاضیان باید قبل از ورود به مرکز درخواست ویزا، برای نگهداری این وسایل جای دیگری در نظر گرفته باشند.

کلیه مراکز درخواست ویزا تحت نظارت 24 ساعته دوربین‌های مداربسته هستند. تصاویر به منظور جلوگیری از وقوع جرم، شناسایی و امنیت عمومی به طور مداوم ضبط می‌شوند.

در راستای تأمین ایمنی و امنیت، این حق برای ما محفوظ است که ساک متقاضیان و مراجعه‌کنندگان را به صورت تصادفی بازرسی کنیم.

کارمندان ما این حق را دارند که بدون داشتن ترسی از قرار گرفتن در معرض سوء رفتار یا تهدید، کار خود را انجام دهند. ارعاب و تهدید یا کلمات و رفتار توهین آمیز نسبت به کارمندان تحت هیچ شرایطی قابل قبول نخواهد بود.

نکات عکس های ارائه شده:

مشخصات عکس

-عکس هایی که از خود اراده می دهید باید رنگی و از تاریخ عکسبرداری نباید بیشتر از 6 ماه گذشته باشد. همچنین عکس ها باید:

در یک پس زمینه روشن ساده (سفید یا مایل به سفید) گرفته شده به طوری که ویژگی های صورت قابل تشخیص و دارای کنتراست با پس زمینه باشند.

کیفیت واضح و با فوکوس روی صورت باشند.

چاپ شده روی کاغذ معمولی عکاسی باشند (چاپ دوربین).

تمام صورت و خنثی باشند. [بدون عینک آفتابی، کلاه یا سایر پوشش‌های سر، مگر اینکه متقاضی به دلیل اعتقادات مذهبی یا قومیتی خود از چنین وسایلی استفاده کند].

توجه: لطفا این دستورالعمل ها را با دقت دنبال کنید. اگر عکس های ارائه شده این شرایط را برآورده نکنند، درخواست شما ناقص تلقی می شود. غرفه ای در مرکز درخواست برای عکسبرداری تعبیر شده است تا بتوانید عکس های خود را با اطمینان خاطر ارائه دهید.

تذکر:

مجدداً تأکید می‌گردد اطلاعات بالا تنها مدارک کافی و مورد نیاز برای ارائه درخواست ویزا نیست. جهت کسب اطلاعات کامل و نهائی به سایت www.vfsglobal.com/Belgium/Iran  مراجعه فرمایید.

هشدار های مهم:

1- به متقاضیان ویزا توصیه می شود با صبر و دقت لازم، اطلاعات و راهنمائی‌های ارائه شده در این سایت را مطالعه کنند زیرا سودجویان معمولاً از بی اطلاعی متقاضیان سوء استفاده می نمایند.
2 - هیچ فرد یا تشکیلاتی بجز سفارتخانه ها و کشور مربوطه در روند تصمیم گیری برای صدور ویزا دارای اختیار نیستند.
3- اخذ نوبت مراجعه برای ارائه درخواست ویزا رایگان است و متقاضیان خود می توانند از طریق سایت VFS نوبت دریافت کنند. مراقب ترفندهای تبلیغاتی گوناگون در این خصوص باشند.
4- هیچ یک از کارکنان این شرکت توصیه و معرفی خدمات مرتبط و همچنین ارائه مشاوره برای دریافت نوبت و ویزا نمی نمایند.
5- متقاضیان، فتوکپی ها و پرینت های لازم که شرح آن قبل از ورود به مرکز ویزا به ایشان اعلام شده است را در اختیار داشته باشند. هیچ الزامی برای تهیه آن در مرکز یا اطراف وجود ندارد.