مراجعه کننده گرامی، خواهشمند است با دقت توضیحات این صفحه را جهت آگاهی بیشتر مطالعه نمایید و سپس با کلیک بر روی پرچم جمهوری چک به صفحه مربوطه در سایت VFS Global مراجعه نمایید.

نظر به اینکه مدارک برخی متقاضیان هنگام ارائه درخواست، ناقص می‌باشد بنابراین توضیحات زیر ارائه می‌گردد:

1 ـ برای گرفتن وقت ورود به مرکز درخواست ویزای جمهوری چک به سایت https://visa.vfsglobal.com/irn/en/cze/ وارد شده و مطابق قسمت دوم How to Apply بخش (Book an Appointment) اقدام کنید.
بر اساس زمان‌بندی صورت گرفته متقاضیان 15 دقیقه قبل از نوبت اخذشده تا 45 دقیقه پس از آن مجاز به ورود به ویزا سنتر می‌باشند.

2 ـ مدارک مورد نیاز با توجه به هر نوع درخواست ویزا اعم از توریستی، تجاری، دیدار خانواده و فرهنگی – ورزشی، کنفرانس، تحصیلی (کوتاه‌مدت) و کنفرانس متفاوت است که در قسمت Required Documents سایت مربوطه قابل‌ مشاهده است.

3 ـ رزرو هتل و بلیت و بیمه سفر دارای تاریخ‌های برابر و پوشش‌دهنده هم باید باشند. همچنین در روز مصاحبه، ارائه کپی بیمه الزامی است.

توجه: درصورتی‌که قصد سفر به دیگر کشورهای حوزه شنگن را دارید، باید مدت اقامتتان در چک باید بیشتر یا مساوی با مجموع تعداد روزهای حضور در خارج از چک باشد.
قابل‌ذکر است بیمه مسافرتی باید با پوشش حداقل سی هزار یورو برای زمان ویزای درخواستی اعتبار داشته باشند. لازمه درخواست ویزای مکرر داشتن بیمه‌ای است که مدت اقامت را پوشش دهد.

4 ـ ترجمه‌های انگلیسی حداکثر شش ماه اعتبار دارند.

6- 2 قطعه عکس 4.5 در 3.5 که در 6 ماه اخیر تهیه شده باشد.

7 ـ برگه‌ها و فتوکپی‌های تحویلی همگی باید در سایز A4 باشد. برگه‌های کوچک‌تر قابل‌پذیرش نیستند.
شایان‌ذکر است متقاضی می‌بایست اصل پاسپورت‌ها و کپی ویزاهای شنگن 3 سال اخیر را به همراه خود داشته باشد.

7 ـ تمام مدارک فارسی باید با ترجمه مهر مترجم تحویل داده شوند. این مدارک نیاز به تائید دادگستری و وزارت امور خارجه ندارند.

8 ـ نامه تمکن مالی و ریز گردش سه ماه بانک نهایتاً 14 روز قبل از روز وقت صادرشده باشد.

9 ـ دعوت‌نامه باید دارای مشخصات و امضای دعوت‌کننده و مشخصات دعوت شونده باشد.

شایان‌ذکر است اگر شخصی دعوت‌نامه از پلیس مهاجرت داشته باشد همراه داشتن کپی دعوت‌نامه الزامی است.

10 ـ در صورت خروج فرزندان زیر 18 سال به‌تنهایی یا همراه یکی از والدین حتماً از سوی پدر و مادر اجازه خروج از کشور به همراه ترجمه آن الزامی می‌باشد. همچنین فرم تقاضای ویزای افراد زیر 18 سال باید در ویزا سنتر و در حضور کارمند VFS توسط هر دو والدین امضاء شود. (یا با ارائه کپی امضاءشده والدین)

11 ـ پاسپورت متقاضی باید دارای 90 روز اعتبار از تاریخ بازگشت به ایران داشته باشد.

12 ـ رزرو بلیت و هتل از روز حضور در VFS باید حداقل برای 15 روز کاری بعد باشد.

13 ـ حضور کلیه متقاضیان به‌جز کودکان زیر 12 سال در روز مصاحبه الزامی می‌باشد.

14 ـ کپی از بیمه مسافرتی، صفحه اول پاسپورت و همچنین کپی ویزاهای شنگن، کانادا، آمریکا، انگلیس، استرالیا مورد نیاز می‌باشد.

15 ـ بیمه مسافرتی حتماً ممهور به مهر بیمه شرکت مربوطه باشد.
شایان‌ذکر است اگر بیمه به‌صورت الکترونیکی صادرشده است نیازی به مهر ندارد.

16 ـ ترجمه سند ازدواج، کارت ملی و یا سند خودرو مورد نیاز نیست.

17 ـ هزینه درخواست ویزا 80 یورو و برای افراد 6 تا 12 سال 40 یورو و زیر 6 سال رایگان می‌باشد. هزینه خدمات VFS برای هر نفر 30 یورو می‌باشد.

18- اصل تمامی مدارک ترجمه‌شده در روز مصاحبه باید همراه متقاضی باشد.

19- هزینه فعال‌سازی خدمات پیامک 3 یورو می‌باشد.

 1. هزینه ارسال پاسپورت‌های تعیین تکلیف شده از طریق پست 10 یورو در داخل تهران و 14 یورو در خارج از تهران می‌باشد.
 2. در صورت تغییر چهره متقاضی از زمان صدور گذرنامه، تعویض گذرنامه الزامی است.
 3. درصورتی‌که هزینه‌های مربوط به سفر توسط شخص یا شرکتی غیر از متقاضی تأمین گردد، لازم است نامه تمکن مالی، گردش حساب 3 ماه و رضایت‌نامه کتبی ارائه‌شده در وب‌سایت را به همراه داشته باشند. شخص مذکور می‌بایست در حضور کارمندان VFS رضایت‌نامه را امضاء نماید

نکات کلیدی

از 9 آوریل 2022، سفارت چک در تهران به دلیل لغو اقدامات مسافرتی COVID-19، خدمات کامل ویزا را از سر می گیرد. دیگر نیازی به واکسیناسیون صحیح برای ارسال درخواست ویزا نیست.

وقت سفارت برای کلیه متقاضیان الزامی است. برای تأیید وقت خود باید مبلغ 9,999,999 ریال آنلاین پرداخت کنید. در صورتی که در تاریخ و ساعت وقت خود به مرکز ما مراجعه کنید و درخواست خود را ثبت کنید، این مبلغ به طور کامل به شما پس داده می شود. توجه داشته باشید به ازای هر نفر یک قرار نوبت جداگانه باید گرفته شود.

پس از نهایی کردن وقت سفارت، امکان لغو کردن آن نیست. در صورت عدم حضور، یا ناقص بودن مدارک، یا عدم ثبت پرونده به هر دلیلی، متقاضی می بایست وقت جدید درخواست کند. لازم به ذکر است که شما می توانید وقت سفارت خود را دو بار و حداکثر دو روز کاری قبل از وقت تعیین شده (در صورت موجود بودن وقت های خالی)، بدون هزینه تغییر دهید. هرگونه تغییر بیشتر در تاریخ یا عدم حضور، به عنوان وقت سفارت جدید در نظر گرفته می شود، که در این صورت هزینه وقت می بایست مجدد پرداخت شود و مبلغ پرداختی قبلی قابل بازگشت نیست. متقاضیان نمی توانند بدون وقت سفارت معتبر وارد مرکز ویزا شوند.

ساعات کاری مرکز درخواست ویزای جمهوری چک در تهران

ساعات کاری

یکشنبه تا پنج شنبه

08:00 الی 15:00

تحویل پاسپورت

یکشنبه تا پنج شنبه

08:00 الی 16:00

تعطیلات رسمی مرکز درخواست ویزای جمهوری چک در تهران در سال 2023(1401-1402)

روز

تاریخ مناسبت
یکشنبه 11 دی

سال نو میلادی و روز استقلال ایالت چک

سه شنبه

1 فروردین نوروز
دو شنبه 21 فروردین

عید پاک

چهارشنبه

23 فروردین شهادت امام علی (ع)
دوشنبه 11 اردیبهشت

روز می

دوشنبه

18 اردیبهشت روز آزادی
سه شنبه 26 اردیبهشت

شهادت امام صادق (ع)

یکشنبه

14 خرداد رحلت امام خمینی (ره)
چهارشنبه 14 تیر

سنت سیریل و سنت متدیوس

پنج شنبه

15 تیر روز بزرگداشت جان هوس
چهارشنبه 4 مرداد

تاسوعا

پنج شنبه

5 مرداد عاشورا
چهارشنبه 15 شهریور

اربعین

پنج شنبه

23 شهریور رحلت رسول اکرم (ص) و شهادت امام حسن (ع)
پنج شنبه 6 مهر

روز کشوری چک

یکشنبه

26 آذر شهادت حضرت فاطمه (س)
یکشنبه 3 دی

کریسمس

دوشنبه

4 دی کریسمس
سه شنبه 5 دی

کریسمس

نکات تکمیلی:

مرکز درخواست ویزای جمهوری چک دارای رمپ های دسترسی برای ویلچر است. توصیه می شود که متقاضیان دارای معلولیت یا نیازمند به کمک، شخصی را برای کمک به خود در طول فرآیند درخواست همراه بیاورند. در صورت لزوم آسانسورها نیز قابل دسترسی هستند. لطفاً توجه داشته باشید که همکاران ما برای کمک به متقاضیان با نیازهای خاص در دسترس خواهند بود.

مقررات امنیتی:

لطفا توجه داشته باشید که دسترسی به مرکز درخواست ویزا فقط محدود به متقاضیان ویزا است. تنها موارد استثناء در این زمینه عبارتند از:

 • افراد زیر ۱۸ سال باید همراه یکی از والدین یا یک سرپرست باشند. والد یا سرپرست نمی‎تواند از کارکنان مرکز درخواست ویزا باشد.
 • سالمندان، متقاضیانی که از نظر پزشکی ضعیف یا معلول هستند و نیاز به کمک دارند تا درخواست‎های خود را ارائه دهند. متقاضیانی که در این دسته قرار می‎گیرند باید پس از ورود به مرکز درخواست ویزا، به کارمندان حفاظت اطلاع دهند.

آوردن تلفن همراه به مرکز درخواست ویزا مجاز است، اما باید روی حالت سکوت یا لرزش قرار داده شود. قبل از ورود به مرکز درخواست ویزا باید تلفن همراه روی این حالت‌ها گذاشته شود. تلفن‌هایی که این قابلیت تغییر حالت را ندارند را نمی‌توان به مرکز درخواست ویزا آورد.

تحت هیچ شرایطی عکاسی، فیلمبرداری یا ضبط صدا مجاز نیست. هنگامی که با کارکنان ما تعامل می‎کنید، تلفن‎های همراه باید کنار گذاشته شوند.

هر متقاضی مجاز است فقط یک ساک از نوع مخصوص داخل کابین هواپیما با اندازه 30x20x45 سانتی‌متر را به داخل مرکز بیاورد. کیف‎های بزرگتر را نمی‌توان به مرکز درخواست ویزا برد و باید در مکان دیگری نگهداری شوند.

به دلایل امنیتی، آوردن لوازم زیر به مرکز درخواست ویزا مجاز نخواهند بود.

 • وسایل الکترونیکی یا لوازمی که با باتری کار می‎کنند مانند دوربین ‎ها، تبلت‎ها، کاست های صوتی/تصویری، دیسک های فشرده، MP3 ها، دیسک‎های فلاپی‎، لپ تاپ‎ها یا پخش کننده ‎های قابل حمل موسیقی، هارد دیسک‎، درایوهای قلمی/ یو اس ‎بی، دستگاه‎های جاسوسی، ضبط صوت‎ها، یا دستگاه‎های دیگر که ممکن است عملکرد مرکز را مختل کنند
 • پاکت ‎نامه‎ ها یا بسته‎ های مهر و موم شده.
 • اقلام قابل اشتعال مانند کبریت‎/ فندک/ سیگار الکتریکی/ سوخت.
 • هر گونه اشیاء تیز مانند قیچی، چاقوهای قلمی یا سوهان ناخن.
 • اسلحه، اشیاء سلاح-مانند یا هر نوع مواد منفجره.
 • اقلام دیگر ممکن است به صلاحدید کارمندان امنیتی ممنوع باشند.

لطفاً توجه کنید: مرکز درخواست ویزا قادر به نگهداری اقلام ممنوعه نیست. متقاضیان باید قبل از ورود به مرکز درخواست ویزا، برای نگهداری این وسایل جای دیگری در نظر گرفته باشند.

کلیه مراکز درخواست ویزا تحت نظارت 24 ساعته دوربین‌های مداربسته هستند. تصاویر به منظور جلوگیری از وقوع جرم، شناسایی و امنیت عمومی به طور مداوم ضبط می‌شوند.

در راستای تأمین ایمنی و امنیت، این حق برای ما محفوظ است که ساک متقاضیان و مراجعه‌کنندگان را به صورت تصادفی بازرسی کنیم.

کارمندان ما این حق را دارند که بدون داشتن ترسی از قرار گرفتن در معرض سوء رفتار یا تهدید، کار خود را انجام دهند. ارعاب و تهدید یا کلمات و رفتار توهین آمیز نسبت به کارمندان تحت هیچ شرایطی قابل قبول نخواهد بود.

نکات عکس های ارائه شده:

مشخصات عکس

-عکس هایی که از خود اراده می دهید باید رنگی و از تاریخ عکسبرداری نباید بیشتر از 6 ماه گذشته باشد. همچنین عکس ها باید:

در یک پس زمینه روشن ساده (سفید یا مایل به سفید) گرفته شده به طوری که ویژگی های صورت قابل تشخیص و دارای کنتراست با پس زمینه باشند.

کیفیت واضح و با فوکوس روی صورت باشند.

چاپ شده روی کاغذ معمولی عکاسی باشند (چاپ دوربین).

تمام صورت و خنثی باشند. [بدون عینک آفتابی، کلاه یا سایر پوشش‌های سر، مگر اینکه متقاضی به دلیل اعتقادات مذهبی یا قومیتی خود از چنین وسایلی استفاده کند].

توجه: لطفا این دستورالعمل ها را با دقت دنبال کنید. اگر عکس های ارائه شده این شرایط را برآورده نکنند، درخواست شما ناقص تلقی می شود. غرفه ای در مرکز درخواست برای عکسبرداری تعبیر شده است تا بتوانید عکس های خود را با اطمینان خاطر ارائه دهید.

تذکر:

مجدداً تأکید می‌گردد اطلاعات بالا تنها مدارک کافی و مورد نیاز برای ارائه درخواست ویزا نیست. متقاضیان برای کسب اطلاعات کامل و نهائی به سایت http://www.vfsglobal.com/czechrepublic/Iran/ مراجعه فرمایید.

 

هشدار های مهم:

1- به متقاضیان ویزا توصیه می شود با صبر و دقت لازم، اطلاعات و راهنمائی‌های ارائه شده در این سایت را مطالعه کنند زیرا سودجویان معمولاً از بی اطلاعی متقاضیان سوء استفاده می نمایند.
2 - هیچ فرد یا تشکیلاتی بجز سفارتخانه ها و کشور مربوطه در روند تصمیم گیری برای صدور ویزا دارای اختیار نیستند.
3- اخذ نوبت مراجعه برای ارائه درخواست ویزا رایگان است و متقاضیان خود می توانند از طریق سایت VFS نوبت دریافت کنند. مراقب ترفندهای تبلیغاتی گوناگون در این خصوص باشند.
4- هیچ یک از کارکنان این شرکت توصیه و معرفی خدمات مرتبط و همچنین ارائه مشاوره برای دریافت نوبت و ویزا نمی نمایند.
5- متقاضیان، فتوکپی ها و پرینت های لازم که شرح آن قبل از ورود به مرکز ویزا به ایشان اعلام شده است را در اختیار داشته باشند. هیچ الزامی برای تهیه آن در مرکز یا اطراف وجود ندارد.