مراجعه کننده گرامی، خواهشمند است با دقت توضیحات این صفحه را جهت آگاهی بیشتر مطالعه نمایید و سپس با کلیک بر روی پرچم جمهوری چک به صفحه مربوطه در سایت VFS Global مراجعه نمایید.

نظر به اینکه مدارک برخی متقاضیان هنگام ارائه درخواست، ناقص می‌باشد بنابراین توضیحات زیر ارائه می‌گردد:

۱ ـ برای گرفتن وقت ورود به مرکز درخواست ویزای جمهوری چک به سایت https://visa.vfsglobal.com/irn/en/cze/ وارد شده و مطابق قسمت دوم How to Apply بخش (book an  Appointment)  اقدام کنید.
بر اساس زمان‌بندی صورت گرفته متقاضیان ۱۵ دقیقه قبل از نوبت اخذشده تا ۴۵ دقیقه پس از آن مجاز به ورود به ویزا سنتر می‌باشند.

۲ ـ مدارک مورد نیاز با توجه به هر نوع درخواست ویزا اعم از توریستی، تجاری، دیدار خانواده و فرهنگی – ورزشی، کنفرانس، تحصیلی (کوتاه‌مدت) و کنفرانس متفاوت است که در قسمت Required Documents  سایت مربوطه قابل‌مشاهده است.

۳ ـ رزرو هتل و بلیت و بیمه سفر دارای تاریخ‌های برابر و پوشش‌دهنده هم باید باشند. همچنین در روز مصاحبه، ارائه کپی بیمه الزامی است.

توجه: درصورتی‌که قصد سفر به دیگر کشورهای حوزه شنگن را دارید، باید مدت اقامتتان در چک باید بیشتر یا مساوی با مجموع تعداد روزهای حضور در خارج از چک باشد.
قابل‌ذکر است بیمه مسافرتی باید با پوشش حداقل سی هزار یورو برای زمان ویزای درخواستی اعتبار داشته باشند. لازمه درخواست ویزای مکرر داشتن بیمه‌ای است که مدت اقامت را پوشش دهد.

۴ ـ ترجمه‌های انگلیسی حداکثر شش ماه اعتبار دارند.

۶- ۲ قطعه عکس ۴٫۵ در ۳٫۵ که در ۶ ماه اخیر تهیه شده باشد.

۷ ـ برگه‌ها و فتوکپی‌های تحویلی همگی باید در سایز A4 باشد. برگه‌های کوچک‌تر قابل‌پذیرش نیستند.
شایان‌ذکر است متقاضی می‌بایست اصل پاسپورت‌ها و کپی ویزاهای شنگن ۳ سال اخیر را به همراه خود داشته باشد.

۷ ـ تمام مدارک فارسی باید با ترجمه مهر مترجم تحویل داده شوند. این مدارک نیاز به تائید دادگستری و وزارت امور خارجه ندارند.

۸ ـ نامه تمکن مالی و ریز گردش سه ماه بانک نهایتاً ۱۴ روز قبل از روز وقت صادرشده باشد.

۹ ـ دعوت‌نامه باید دارای مشخصات و امضای دعوت‌کننده و مشخصات دعوت شونده باشد.

شایان‌ذکر است اگر شخصی دعوت‌نامه از پلیس مهاجرت داشته باشد همراه داشتن کپی دعوت‌نامه الزامی است.

۱۰ ـ در صورت خروج فرزندان زیر ۱۸ سال به‌تنهایی یا همراه یکی از والدین حتماً از سوی پدر و مادر اجازه خروج از کشور به همراه ترجمه آن الزامی می‌باشد. همچنین فرم تقاضای ویزای افراد زیر ۱۸ سال باید در ویزا سنتر و در حضور کارمند VFS توسط هر دو والدین امضاء شود. (یا با ارائه کپی امضاءشده والدین)

۱۱ ـ پاسپورت متقاضی باید دارای ۹۰ روز اعتبار از تاریخ بازگشت به ایران داشته باشد.

۱۲ ـ رزرو بلیت و هتل از روز حضور در VFS باید حداقل برای ۱۵ روز کاری بعد باشد.

۱۳ ـ حضور کلیه متقاضیان به‌جز کودکان زیر ۱۲ سال در روز مصاحبه الزامی می‌باشد.

۱۴ ـ کپی از بیمه مسافرتی، صفحه اول پاسپورت و همچنین کپی ویزاهای شنگن، کانادا، آمریکا، انگلیس، استرالیا مورد نیاز می‌باشد.

۱۵ ـ بیمه مسافرتی حتماً ممهور به مهر بیمه شرکت مربوطه باشد.
شایان‌ذکر است اگر بیمه به‌صورت الکترونیکی صادرشده است نیازی به مهر ندارد.

۱۶ ـ ترجمه سند ازدواج، کارت ملی و یا سند خودرو مورد نیاز نیست.

۱۷ ـ هزینه درخواست ویزا ۸۰ یورو و برای افراد ۶ تا ۱۲ سال ۴۰ یورو و زیر ۶ سال رایگان می‌باشد. هزینه خدمات VFS برای هر نفر ۱۲ یورو می‌باشد.

۱۸- اصل تمامی مدارک ترجمه‌شده در روز مصاحبه باید همراه متقاضی باشد.

۱۹- هزینه فعال‌سازی خدمات پیامک ۳ یورو می‌باشد.

  1. هزینه ارسال پاسپورت‌های تعیین تکلیف شده از طریق پست ۱۰ یورو در داخل تهران و ۱۴ یورو در خارج از تهران می‌باشد.
  2. در صورت تغییر چهره متقاضی از زمان صدور گذرنامه، تعویض گذرنامه الزامی است.
  3. درصورتی‌که هزینه‌های مربوط به سفر توسط شخص یا شرکتی غیر از متقاضی تأمین گردد، لازم است نامه تمکن مالی، گردش حساب ۳ ماه و رضایت‌نامه کتبی ارائه‌شده در وب‌سایت را به همراه داشته باشند. شخص مذکور می‌بایست در حضور کارمندان VFS رضایت‌نامه را امضاء نماید

تذکر:

مجدداً تأکید می‌گردد اطلاعات بالا تنها مدارک کافی و مورد نیاز برای ارائه درخواست ویزا نیست. متقاضیان برای کسب اطلاعات کامل و نهائی به سایت http://www.vfsglobal.com/czechrepublic/Iran/ مراجعه فرمایید.

 

هشدار های مهم:

1- به متقاضیان ویزا توصیه می شود با صبر و دقت لازم، اطلاعات و راهنمائی‌های ارائه شده در این سایت را مطالعه کنند زیرا سودجویان معمولاً از بی اطلاعی متقاضیان سوء استفاده می نمایند.
2 - هیچ فرد یا تشکیلاتی بجز سفارتخانه ها و کشور مربوطه در روند تصمیم گیری برای صدور ویزا دارای اختیار نیستند.
3- اخذ نوبت مراجعه برای ارائه درخواست ویزا رایگان است و متقاضیان خود می توانند از طریق سایت VFS نوبت دریافت کنند. مراقب ترفندهای تبلیغاتی گوناگون در این خصوص باشند.
4- هیچ یک از کارکنان این شرکت توصیه و معرفی خدمات مرتبط و همچنین ارائه مشاوره برای دریافت نوبت و ویزا نمی نمایند.
5- متقاضیان، فتوکپی ها و پرینت های لازم که شرح آن قبل از ورود به مرکز ویزا به ایشان اعلام شده است را در اختیار داشته باشند. هیچ الزامی برای تهیه آن در مرکز یا اطراف وجود ندارد.