مراجعه کننده گرامی، خواهشمند است با دقت توضیحات این صفحه را جهت آگاهی بیشتر مطالعه نمایید و سپس با کلیک بر روی پرچم فنلاند به صفحه مربوطه در سایت VFS Global مراجعه نمایید.

نظر به اینکه مدارک برخی متقاضیان هنگام ارائه درخواست، ناقص می باشد بنابراین توضیحات زیر ارائه می گردد:

۱- جهت اخذ ویزای شینگن فنلاند ابتدا به سایت http://www.vfsglobal.com/Finland/Iran و سپس به قسمت Schedule Appointmaent مراجعه و درخواست وقت نمائید.
بر اساس زمانبندی صورت گرفته متقاضیان ۱۵ دقیقه قبل از نوبت اخذشده تا ۴۵ دقیقه پس از آن مجاز به ورود به ویزا سنتر می باشند.

۲ـ مدارک مورد نیاز باتوجه به هرنوع درخواست ویزا اعم از توریستی، دیدار خانواده و فرهنگی – ورزشی متفاوت است که در قسمت required documents سایت مربوطه قابل مشاهده است.

۳ـ رزرو هتل و بلیط و بیمه سفر دارای تاریخ های برابر و پوشش دهنده هم باید باشند. همچنین در روز مصاحبه، ارائه کپی بیمه الزامی است.
قابل ذکر است بیمه مسافرتی باید با پوشش حداقل سی هزار یورو برای زمان ویزای درخواستی اعتبار داشته باشند. لازمه درخواست ویزای مکرر داشتن بیمه ای است که مدت اقامت را پوشش دهد.

۴ـ ترجمه های انگلیسی حداکثر شش ماه اعتبار دارند.

۵ـ برگه ها و فتوکپی های تحویلی همگی باید در سایز A4 باشد. برگه های کوچکتر نیز قابل پذیرش هستند.
شایان ذکر است متقاضی می بایست پاسپورت ها و کپی ویزاهای شینگن ،استرالیا ، کانادا، آمریکا و ژاپن ۱۰ سال اخیر را به همراه خود داشته باشد.

۶ـ تمام مدارک فارسی باید با ترجمه مهرمترجم تحویل داده شوند. این مدارک نیاز به تائید دادگستری و وزارت امورخارجه ندارند.

۷ـ نامه تمکن مالی و ریزگردش سه ماه بانک یک ماه اعتبار دارد .

۸ـ دعوتنامه باید دارای مشخصات و امضای دعوت کننده و مشخصات دعوت شونده باشد. ارائه مدارک شناسائی دعوت کننده ضروری است. در صورتی که دعوت کننده تبعه فنلاند می باشد باید کارت شهروندی یا پاسپورت فنلاندی ارائه شود. در صورتی که دعوت کننده دارای اقامت آن کشور است باید فتوکپی کارت اقامت که به مقدار ویزای درخواستی اعتبار داشته باشد بهمراه فتوکپی پاسپورت غیر فنلاندی را ارائه کند.

۹ـ در صورت خروج فرزندان زیر ۱۸ سال به تنهایی یا همراه یکی از والدین حتماً از سوی پدر و مادر اجازه خروج از کشور به همراه ترجمه آن الزامی می باشد. همچنین فرم تقاضای ویزای افراد زیر ۱۸ سال باید توسط هر دو والدین امضاء شود.

۱۰ـ پاسپورت متقاضی باید دارای ۹۰ روز اعتبار از تاریخ بازگشت به ایران داشته باشد.

۱۱ـ رزرو بلیط و هتل از روز حضور در VFS باید حداقل برای ۱۵ روز کاری بعد باشد.

۱۲ـ حضور کلیه متقاضیان در روز مصاحبه الزامی می باشد.

۱۳ـ کپی از بیمه مسافرتی، صفحه اول پاسپورت و همچنین کپی ویزاهای شینگن، کانادا، آمریکا، انگلیس، استرالیا مورد نیاز می باشد. (۱۰سال اخیر)
لازم به ذکر است اگر بیمه الکترونیکی صادر شده باشد حتماً باید در آن قید شود که بدون مهر و امضاء دارای اعتبار می باشد .

۱۴ـ بیمه مسافرتی حتماً ممهور به مهر بیمه شرکت مربوطه باشد.
شایان ذکر است اگر بیمه به صورت الکترونیکی صادر شده است نیازی به مهر ندارد.

۱۵ـ هزینه درخواست ویزا ۶۰ یورو و هزینه خدمات VFS 29 یورو برای هر نفر می باشد. هزینه درخواست ویزا برای افراد ۶ تا ۱۲ سال ۳۵ یورو و زیر ۶ سال رایگان می باشد.

تذکر:
مجددا تاکید می گردد اطلاعات بالا تنها مدارک کافی و مورد نیاز برای ارائه درخواست ویزا نیست. متقاضیان برای کسب اطلاعات کامل و نهائی به سایت http://www.vfsglobal.com/Finland/Iran مراجعه فرمائید.
تعطیلات عمومی / روزهای غیرکاری
مراکز درخواست ویزای فنلاند در تعطیلات عمومی زیر در سال ۲۰۱۹ تعطیل خواهد بود:

تاریخ روز تعطیلی در ۲۰۱۹
۲۱ مارس- پنج شنبه- نوروز
۲۴ مارس- یکشنبه- نوروز
۰۲ آوریل- سه شنبه- روز طبیعت
۲۱ آوریل- یکشنبه- عید پاک
۳۰ می- پنج شنبه- روز عروج حضرت عیسی
۰۶ ژوئن- پنج شنبه- عید فطر
۰۹ ژوئن- یکشنبه- Whit Sunday
۰۹ سپتامبر- دوشنبه- تاسوعا
۱۰ سپتامبر- سه شنبه- عاشورا
۲۷ اکتبر- یکشنبه- رحلت رسول اکرم
۲۵ دسامبر- چهارشنبه- کریسمس
۲۶ دسامبر- پنج شنبه- Boxing Day

هشدار های مهم:

1- به متقاضیان ویزا توصیه می شود با صبر و دقت لازم، اطلاعات و راهنمائی‌های ارائه شده در این سایت را مطالعه کنند زیرا سودجویان معمولاً از بی اطلاعی متقاضیان سوء استفاده می نمایند.
2 - هیچ فرد یا تشکیلاتی بجز سفارتخانه ها و کشور مربوطه در روند تصمیم گیری برای صدور ویزا دارای اختیار نیستند.
3- اخذ نوبت مراجعه برای ارائه درخواست ویزا رایگان است و متقاضیان خود می توانند از طریق سایت VFS نوبت دریافت کنند. مراقب ترفندهای تبلیغاتی گوناگون در این خصوص باشند.
4- هیچ یک از کارکنان این شرکت توصیه و معرفی خدمات مرتبط و همچنین ارائه مشاوره برای دریافت نوبت و ویزا نمی نمایند.
5- متقاضیان، فتوکپی ها و پرینت های لازم که شرح آن قبل از ورود به مرکز ویزا به ایشان اعلام شده است را در اختیار داشته باشند. هیچ الزامی برای تهیه آن در مرکز یا اطراف وجود ندارد.