نظر به اینکه مدارک برخی متقاضیان هنگام ارائه درخواست، ناقص می باشد بنابراین توضیحات زیر ارائه می گردد:

1- جهت اخذ ویزای شینگن فنلاند ابتدا به سایت http://www.vfsglobal.com/Finland/Iran و سپس به قسمت Schedule Appointment مراجعه و درخواست وقت نمائید.
بر اساس زمانبندی صورت گرفته متقاضیان 15 دقیقه قبل از نوبت اخذشده تا 45 دقیقه پس از آن مجاز به ورود به ویزا سنتر می باشند.

2ـ مدارک مورد نیاز باتوجه به هرنوع درخواست ویزا اعم از توریستی، دیدار خانواده و فرهنگی – ورزشی متفاوت است که در قسمت required documents سایت مربوطه قابل مشاهده است.

3ـ رزرو هتل و بلیط و بیمه سفر دارای تاریخ های برابر و پوشش دهنده هم باید باشند. همچنین در روز مصاحبه، ارائه کپی بیمه الزامی است.
قابل ذکر است بیمه مسافرتی باید با پوشش حداقل سی هزار یورو برای زمان ویزای درخواستی اعتبار داشته باشند. لازمه درخواست ویزای مکرر داشتن بیمه ای است که مدت اقامت را پوشش دهد.

4ـ ترجمه های انگلیسی حداکثر شش ماه اعتبار دارند.

5ـ برگه ها و فتوکپی های تحویلی همگی باید در سایز A4 باشد. برگه های کوچکتر نیز قابل پذیرش هستند.
شایان ذکر است متقاضی می بایست پاسپورت ها و کپی ویزاهای شینگن ،استرالیا ، کانادا، آمریکا و ژاپن 10 سال اخیر را به همراه خود داشته باشد.

6ـ تمام مدارک فارسی باید با ترجمه مهرمترجم تحویل داده شوند. این مدارک نیاز به تائید دادگستری و وزارت امورخارجه ندارند.

7ـ نامه تمکن مالی و ریزگردش سه ماه بانک یک ماه اعتبار دارد .

8ـ دعوتنامه باید دارای مشخصات و امضای دعوت کننده و مشخصات دعوت شونده باشد. ارائه مدارک شناسائی دعوت کننده ضروری است. در صورتی که دعوت کننده تبعه فنلاند می باشد باید کارت شهروندی یا پاسپورت فنلاندی ارائه شود. در صورتی که دعوت کننده دارای اقامت آن کشور است باید فتوکپی کارت اقامت که به مقدار ویزای درخواستی اعتبار داشته باشد بهمراه فتوکپی پاسپورت غیر فنلاندی را ارائه کند.

9ـ در صورت خروج فرزندان زیر 18 سال به تنهایی یا همراه یکی از والدین حتماً از سوی پدر و مادر اجازه خروج از کشور به همراه ترجمه آن الزامی می باشد. همچنین فرم تقاضای ویزای افراد زیر 18 سال باید توسط هر دو والدین امضاء شود.

10ـ پاسپورت متقاضی باید دارای 90 روز اعتبار از تاریخ بازگشت به ایران داشته باشد.

11ـ رزرو بلیط و هتل از روز حضور در VFS باید حداقل برای 15 روز کاری بعد باشد.

12ـ حضور کلیه متقاضیان در روز مصاحبه الزامی می باشد.

13ـ کپی از بیمه مسافرتی، صفحه اول پاسپورت و همچنین کپی ویزاهای شینگن، کانادا، آمریکا، انگلیس، استرالیا مورد نیاز می باشد. (10سال اخیر)
لازم به ذکر است اگر بیمه الکترونیکی صادر شده باشد حتماً باید در آن قید شود که بدون مهر و امضاء دارای اعتبار می باشد .

14ـ بیمه مسافرتی حتماً ممهور به مهر بیمه شرکت مربوطه باشد.
شایان ذکر است اگر بیمه به صورت الکترونیکی صادر شده است نیازی به مهر ندارد.

۱۵ـ هزینه درخواست ویزا 80 یورو برای بزرگسالان، 40 یورو برای افراد ۶ تا ۱۲ سال و زیر ۶ سال رایگان می باشد و هزینه خدمات VFS 29 یورو برای هر نفر می باشد.

نکات کلیدی:

با در نظر داشتن سلامت و ایمنی همه مشتریان و کارمندان مرکز با توجه به دستورالعمل‌های مداوم فاصله‌گذاری فیزیکی COVID-19، گذرنامه‌ها برای همه مشتریان ویزای فنلاند از تاریخ سه شنبه 01 سپتامبر 2020 تا اطلاع ثانوی، فقط با پیک بازگردانده می‌شوند. این اقدام برای مراکز درخواست ویزای فنلاند در سطح جهان اعمال می شود. هدف اصلی این اقدام محدود کردن شیوع ویروس COVID-19 در بین مشتریان و کارمندان ما است. انتظار می رود این اقدام تا زمانی که خطر ابتلا به کووید-19 به میزان قابل توجهی کاهش یابد، اعمال شود. هزینه این سرویس برای داخل تهران 10 یورو و برای خارج از تهران 14 یورو می باشد.

از تاریخ 1 سپتامبر 2021، همه مشتریانی که به فنلاند یا استونی سفر می کنند می توانند درخواست های ویزا را با تعیین وقت قبلی در مرکز درخواست ویزای فنلاند در تهران ارسال کنند. توجه داشته باشید! ویزای شینگن ورود به منطقه شینگن را تضمین نمی کند.

مشتریان عزیز،

لطفاً توجه داشته باشید که از 19 ژانویه 2022 به بعد چک لیست مدارک درخواست ویزا مورد نیاز در پورتال آنلاین درخواست ویزای وزارت امور خارجه فنلاند https://finlandvisa.fi در دسترس خواهد بود. برای بررسی الزامات انواع درخواست ویزای خود، نیازی به ورود به پورتال نیست، اما پیوندی به چک لیست ها در صفحه اول پورتال وجود دارد. هنگامی که فرم درخواست ویزای آنلاین را از 19 ژانویه 2022 به بعد پر می کنید، همچنین باید چک لیستی از مدارک مورد نیاز را بر اساس هدف اصلی سفر خود در پورتال آنلاین پر کنید. هر فرم درخواست ویزای آنلاین با چک لیست مدارک مورد نیاز همراه خواهد بود. به عنوان مثال، اگر شما نماینده یک آژانس مسافرتی هستید و از طرف مشتریان خود درخواست های ویزا را پر می کنید، باید برای هر متقاضی چک لیست جداگانه ای پر کنید. چک لیست ها همراه با فرم های درخواست ویزا از پورتال چاپ شده و همراه با مدارک درخواست ویزا به مرکز درخواست ویزا ارسال می شود.

کمیسیون اروپا تصمیم گرفته است که توافقنامه تسهیل روادید با روسیه را از دوشنبه 12 سپتامبر 2022 به طور کامل به حالت تعلیق درآورد. هزینه کامل ویزا (80 یورو) از همه متقاضیان در همه دسته های درخواست دریافت می شود. هزینه ویزا برای خردسالان 6 تا 12 سال 40 یورو خواهد بود.

ساعات پذیرش

یکشنبه ها، سه شنبه ها و چهارشنبه ها

8:00 الی 14:00

دریافت پاسپورت

پاسپورت با پست ارسال می گردد

قرار ملاقات بعد از ساعت 14:00 به عنوان قرار ملاقات در وقت ممتاز تلقی می شود و 40 یورو بیشتر از هزینه خدمات دریافت می شود.

تعطیلات رسمی مرکز درخواست ویزای فنلاند در تهران در سال 2023 (1401-1402)

تاریخ

روز هفته مناسبت
11 دی یکشنبه

سال نو میلادی

1 فروردین

سه شنبه نوروز
2 فروردین چهار شنبه

نوروز

3  فروردین

پنجشنبه نوروز
13 فروردین یکشنبه

روز طبیعت (13بدر)

20 فروردین

یکشنبه عید پاک
21 فروردین دوشنبه

عید پاک

23 فروردین

چهارشنبه شهادت امام علی (ع)
26 اردیبهشت سه شنبه

شهادت امام صادق (ع)

14 خرداد

یکشنبه رحلت امام خمینی (ره)
8 تیر پنج شنبه

عید قربان

4 مرداد

چهارشنبه تاسوعا
5 مرداد پنج شنبه

عاشورا

15 شهریور

چهارشنبه اربعین
23 شهریور پنج شنبه

رحلت رسول اکرم (ص)

2 مهر

یکشنبه شهادت امام حسن عسکری (ع)
26 آذر یکشنبه

شهادت حضرت فاطمه (س)

4 دی

دوشنبه کریسمس
5 دی سه شنبه

کریسمس

نکات تکمیلی:

مرکز درخواست ویزای فنلاند دارای رمپ های دسترسی برای ویلچر است. توصیه می شود که متقاضیان دارای معلولیت یا نیازمند به کمک، شخصی را برای کمک به خود در طول فرآیند درخواست همراه بیاورند. در صورت لزوم آسانسورها نیز قابل دسترسی هستند. لطفاً توجه داشته باشید که همکاران ما برای کمک به متقاضیان با نیازهای خاص در دسترس خواهند بود.

مقررات امنیتی:

لطفا توجه داشته باشید که دسترسی به مرکز درخواست ویزا فقط محدود به متقاضیان ویزا است. تنها موارد استثناء در این زمینه عبارتند از:

  • افراد زیر ۱۸ سال باید همراه یکی از والدین یا یک سرپرست باشند. والد یا سرپرست نمی‎تواند از کارکنان مرکز درخواست ویزا باشد.
  • سالمندان، متقاضیانی که از نظر پزشکی ضعیف یا معلول هستند و نیاز به کمک دارند تا درخواست‎های خود را ارائه دهند. متقاضیانی که در این دسته قرار می‎گیرند باید پس از ورود به مرکز درخواست ویزا، به کارمندان حفاظت اطلاع دهند.

آوردن تلفن همراه به مرکز درخواست ویزا مجاز است، اما باید روی حالت سکوت یا لرزش قرار داده شود. قبل از ورود به مرکز درخواست ویزا باید تلفن همراه روی این حالت‌ها گذاشته شود. تلفن‌هایی که این قابلیت تغییر حالت را ندارند را نمی‌توان به مرکز درخواست ویزا آورد.

تحت هیچ شرایطی عکاسی، فیلمبرداری یا ضبط صدا مجاز نیست. هنگامی که با کارکنان ما تعامل می‎کنید، تلفن‎های همراه باید کنار گذاشته شوند.

هر متقاضی مجاز است فقط یک ساک از نوع مخصوص داخل کابین هواپیما با اندازه 30x20x45 سانتی‌متر را به داخل مرکز بیاورد. کیف‎های بزرگتر را نمی‌توان به مرکز درخواست ویزا برد و باید در مکان دیگری نگهداری شوند.

به دلایل امنیتی، آوردن لوازم زیر به مرکز درخواست ویزا مجاز نخواهند بود.

  • وسایل الکترونیکی یا لوازمی که با باتری کار می‎کنند مانند دوربین‎ها، تبلت‎ها، کاست های صوتی/تصویری، دیسک های فشرده، MP3 ها، دیسک‎های فلاپی‎، لپ تاپ‎ها یا پخش کننده‎های قابل حمل موسیقی، هارد دیسک‎، درایوهای قلمی/ یو اس ‎بی، دستگاه‎های جاسوسی، ضبط صوت‎ها، یا دستگاه‎های دیگر که ممکن است عملکرد مرکز را مختل کنند
  • پاکت‎نامه‎ها یا بسته‎های مهر و موم شده.
  • اقلام قابل اشتعال مانند کبریت‎/ فندک/ سیگار الکتریکی/ سوخت.
  • هر گونه اشیاء تیز مانند قیچی، چاقوهای قلمی یا سوهان ناخن.
  • اسلحه، اشیاء سلاح-مانند یا هر نوع مواد منفجره.
  • اقلام دیگر ممکن است به صلاحدید کارمندان امنیتی ممنوع باشند.

لطفاً توجه کنید: مرکز درخواست ویزا قادر به نگهداری اقلام ممنوعه نیست. متقاضیان باید قبل از ورود به مرکز درخواست ویزا، برای نگهداری این وسایل جای دیگری در نظر گرفته باشند.

کلیه مراکز درخواست ویزا تحت نظارت 24 ساعته دوربین‌های مداربسته هستند. تصاویر به منظور جلوگیری از وقوع جرم، شناسایی و امنیت عمومی به طور مداوم ضبط می‌شوند.

در راستای تأمین ایمنی و امنیت، این حق برای ما محفوظ است که ساک متقاضیان و مراجعه‌کنندگان را به صورت تصادفی بازرسی کنیم.

کارمندان ما این حق را دارند که بدون داشتن ترسی از قرار گرفتن در معرض سوء رفتار یا تهدید، کار خود را انجام دهند. ارعاب و تهدید یا کلمات و رفتار توهین آمیز نسبت به کارمندان تحت هیچ شرایطی قابل قبول نخواهد بود.

نکات عکس های ارائه شده:

مشخصات عکس

-عکس هایی که از خود اراده می دهید باید رنگی و از تاریخ عکسبرداری نباید بیشتر از 6 ماه گذشته باشد. همچنین عکس ها باید:

در یک پس زمینه روشن ساده (سفید یا مایل به سفید) گرفته شده به طوری که ویژگی های صورت قابل تشخیص و دارای کنتراست با پس زمینه باشند.

کیفیت واضح و با فوکوس روی صورت باشند.

چاپ شده روی کاغذ معمولی عکاسی باشند (چاپ دوربین).

تمام صورت و خنثی باشند. [بدون عینک آفتابی، کلاه یا سایر پوشش‌های سر، مگر اینکه متقاضی به دلیل اعتقادات مذهبی یا قومیتی خود از چنین وسایلی استفاده کند].

توجه: لطفا این دستورالعمل ها را با دقت دنبال کنید. اگر عکس های ارائه شده این شرایط را برآورده نکنند، درخواست شما ناقص تلقی می شود. غرفه ای در مرکز درخواست برای عکسبرداری تعبیر شده است تا بتوانید عکس های خود را با اطمینان خاطر ارائه دهید.

تذکر:
مجددا تاکید می گردد اطلاعات بالا تنها مدارک کافی و مورد نیاز برای ارائه درخواست ویزا نیست. متقاضیان برای کسب اطلاعات کامل و نهائی به سایت http://www.vfsglobal.com/Finland/Iran مراجعه فرمایند.

هشدار های مهم:

1- به متقاضیان ویزا توصیه می شود با صبر و دقت لازم، اطلاعات و راهنمائی‌های ارائه شده در این سایت را مطالعه کنند زیرا سودجویان معمولاً از بی اطلاعی متقاضیان سوء استفاده می نمایند.
2 - هیچ فرد یا تشکیلاتی بجز سفارتخانه ها و کشور مربوطه در روند تصمیم گیری برای صدور ویزا دارای اختیار نیستند.
3- اخذ نوبت مراجعه برای ارائه درخواست ویزا رایگان است و متقاضیان خود می توانند از طریق سایت VFS نوبت دریافت کنند. مراقب ترفندهای تبلیغاتی گوناگون در این خصوص باشند.
4- هیچ یک از کارکنان این شرکت توصیه و معرفی خدمات مرتبط و همچنین ارائه مشاوره برای دریافت نوبت و ویزا نمی نمایند.
5- متقاضیان، فتوکپی ها و پرینت های لازم که شرح آن قبل از ورود به مرکز ویزا به ایشان اعلام شده است را در اختیار داشته باشند. هیچ الزامی برای تهیه آن در مرکز یا اطراف وجود ندارد.