مراجعه کننده گرامی، خواهشمند است با دقت توضیحات این صفحه را جهت آگاهی بیشتر مطالعه نمایید و سپس با کلیک بر روی پرچم فرانسه به صفحه مربوطه در سایت VFS Global مراجعه نمایید.

نظر به اینکه مدارک برخی متقاضیان هنگام ارائه درخواست، ناقص می‌باشد بنابراین توضیحات زیر ارائه می‌گردد:

۱ ـ برای گرفتن وقت ورود به مرکز درخواست ویزای فرانسه به سایت https://visa.vfsglobal.com/irn/en/fra وارد شده و مطابق قسمت دوم Book an Appointment اقدام کنید. هنگام درخواست وقت ملاقات ارائه شماره ارجاع France -Visa الزامی است.
بر اساس زمان‌بندی صورت گرفته متقاضیان ۱۵ دقیقه قبل از نوبت اخذشده تا ۴۵ دقیقه پس از آن مجاز به ورود به ویزا سنتر می‌باشند.

۲ ـ انواع ویزای فرانسه که شرکت VFS Global مسئولیت تحویل مدارک آن را دارد عبارت‌اند از:

A. ویزای کوتاه‌مدت
• توریستی
• تجاری
• دیدار خانواده و دوستان
• تحصیل کمتر از ۳ ماه
• تحقیقاتی کمتر از ۳ ماه
• ازدواج با تبعه فرانسوی
• دیدار پدر و مادر با فرزند دارای تابعیت فرانسوی
• ترانزیت فرودگاهی

B. بلندمدت
• تحصیلی
• تحقیقاتی
• الحاق خانواده محصلین و دانشجویان (همسر و فرزند زیر ۱۸ سال)
• الحاق خانواده محققین (همسر و فرزند زیر ۱۸ سال)

نکته: فرم تقاضای ویزا در سایت https://france-visas.gouv.fr پس از ایجاد یک حساب کاربری، آنلاین باید پر شود.

۳ ـ رزرو هتل و بلیت و بیمه سفر دارای تاریخ‌های برابر و پوشش‌دهنده هم باید باشند.
قابل‌ذکر است بیمه مسافرتی باید با پوشش حداقل سی هزار یورو برای زمان ویزای درخواستی اعتبار داشته باشند. جهت درخواست ویزای مکرر، داشتن بیمه‌ای که حداقل مدت اقامت اول را پوشش دهد الزامی است.

۴ ـ ترجمه‌های انگلیسی حداکثر شش ماه اعتبار دارند.

۵ ـ برگه‌ها و فتوکپی‌های تحویلی همگی باید در سایز A4 باشد. برگه‌های کوچک‌تر قابل‌پذیرش نیستند. تمامی کپی‌ها به‌صورت یکرو و بدون منگنه باشند.

۶ ـ ترجمه مدارک فارسی برای ویزای کوتاه‌مدت می‌تواند به فرانسه یا انگلیسی باشد ولی ترجمه ویزای بلندمدت فقط باید به فرانسه باشد و مهر مترجم جهت ترجمه‌ها کافی است و نیاز به تائید دادگستری و وزارت امور خارجه ندارند.

۷ ـ نامه تمکن مالی و ریز گردش سه ماه بانک نهایتاً ۷ روز قبل از روز وقت صادرشده باشد.

۸ ـ دعوت‌نامه باید توسط میزبان در شهرداری شهر مربوطه صادر شود. دارای مشخصات و امضای دعوت‌کننده و مشخصات دعوت شونده باشد. ارائه مدارک شناسایی دعوت‌کننده ضروری است. درصورتی‌که دعوت‌کننده تبعه فرانسه می‌باشد باید کارت شهروندی یا پاسپورت فرانسوی ارائه شود. درصورتی‌که دعوت‌کننده دارای اقامت آن کشور است باید فتوکپی کارت اقامت که به مقدار ویزای درخواستی اعتبار داشته باشد به همراه فتوکپی پاسپورت غیر فرانسوی را ارائه کند. همچنین لازم است اصل و کپی دعوت‌نامه به مرکز ویزا تحویل گردد.

۹ ـ در صورت خروج فرزندان زیر ۱۸ سال به‌تنهایی یا همراه یکی از والدین حتماً از سوی پدر و مادر اجازه خروج از کشور به همراه ترجمه آن الزامی می‌باشد.

۱۰ ـ پاسپورت متقاضی باید دارای ۹۰ روز اعتبار از تاریخ بازگشت به ایران داشته باشد.

۱۱ ـ رزرو بلیت و هتل از روز حضور در VFS باید حداقل برای ۱۵ روز کاری بعد باشد.

۱۲ ـ حضور کودک زیر ۱۲ سال الزامی نیست.

۱۳ ـ کپی از بیمه مسافرتی، صفحه اول پاسپورت و همچنین کپی ویزاهای شنگن، کانادا، آمریکا، انگلیس، استرالیا الزامی می‌باشد. (ویزاهای بعد از سال ۲۰۰۰ میلادی)

۱۴ ـ بیمه مسافرتی حتماً ممهور به مهر بیمه شرکت مربوطه باشد.
شایان‌ذکر است اگر بیمه به‌صورت الکترونیکی صادرشده است تنها در صورتی نیازی به مهر ندارد که توضیحات لازم مبنی بر معتبر بودن بیمه‌نامه بدون مهر و امضاء در بخش توضیحات درج شده باشد.

۱۵ ـ هزینه‌های درخواست ویزا به ترتیب زیر می‌باشد:
• کوتاه‌مدت: ۱۰۵ یورو که عبارت است از ۸۰ یورو هزینه ویزا و ۲۵ یورو هزینه خدمات مرکز درخواست ویزا. هزینه ویزا متقاضیان ویزای کوتاه‌مدت تحقیقاتی با Convention d’accueil صفر و ۲۵ یورو هزینه VFS می‌باشد.
• بلندمدت تحصیلی (Campus France): هزینه ۷۵ یورو که عبارت است از ۵۰ یورو هزینه ویزا و ۲۵ یورو هزینه خدمات مرکز درخواست ویزا.
• بلندمدت تحقیقاتی با Convention: هزینه درخواست ویزا صفر و هزینه VFS 25 یورو می‌باشد.
• خانواده متقاضیان درخواست ویزای بلندمدت تحقیقاتی و دانشجویی ۱۲۴ یورو می‌باشد که به تفکیک، هزینه ویزا ۹۹ و هزینه مرکز درخواست ویزا ۲۵ یورو می‌باشد.

نکته ۱: هزینه ویزای کوتاه‌مدت افراد بین ۶-۱۲ سال، ۴۰ یورو و زیر ۶ سال صفر یورو جهت سفارت و برای هر دو دسته ۲۵ یورو جهت VFS دریافت می‌شود.
نکته ۲: افرادی که هزینه ویزای آن‌ها صفر می‌باشد، معاف از پرداخت هزینه مرکز درخواست ویزا نمی‌باشند و ۲۵ یورو را پرداخت می‌نمایند.

نکته ۳: عکس متقاضیان الزاماً باید ۷۵% چهره با زمینه سفید و حداکثر در ۶ ماه گذشته تهیه شده باشد.

نکته ۴: متقاضیانی که همسرشان پاسپورت انگلستان و یا اتحادیه اروپا را دارند،‌ برای آنکه هزینه درخواستشان صفر گردد (هزینه سفارت و VFS) می‌بایست پاسپورت همسرشان را نیز ارائه دهند.

تذکر:
مجدداً تأکید می‌گردد اطلاعات بالا تنها مدارک کافی و مورد نیاز برای ارائه درخواست ویزا نیست. متقاضیان برای کسب اطلاعات کامل و نهائی به سایت بالا مراجعه فرمایید.

هشدار های مهم:

1- به متقاضیان ویزا توصیه می شود با صبر و دقت لازم، اطلاعات و راهنمائی‌های ارائه شده در این سایت را مطالعه کنند زیرا سودجویان معمولاً از بی اطلاعی متقاضیان سوء استفاده می نمایند.
2 - هیچ فرد یا تشکیلاتی بجز سفارتخانه ها و کشور مربوطه در روند تصمیم گیری برای صدور ویزا دارای اختیار نیستند.
3- اخذ نوبت مراجعه برای ارائه درخواست ویزا رایگان است و متقاضیان خود می توانند از طریق سایت VFS نوبت دریافت کنند. مراقب ترفندهای تبلیغاتی گوناگون در این خصوص باشند.
4- هیچ یک از کارکنان این شرکت توصیه و معرفی خدمات مرتبط و همچنین ارائه مشاوره برای دریافت نوبت و ویزا نمی نمایند.
5- متقاضیان، فتوکپی ها و پرینت های لازم که شرح آن قبل از ورود به مرکز ویزا به ایشان اعلام شده است را در اختیار داشته باشند. هیچ الزامی برای تهیه آن در مرکز یا اطراف وجود ندارد.