مراجعه کننده گرامی، خواهشمند است با دقت توضیحات این صفحه را جهت آگاهی بیشتر مطالعه نمایید و سپس با کلیک بر روی پرچم یونان به صفحه مربوطه در سایت VFS Global مراجعه نمایید.

نظر به اینکه مدارک برخی متقاضیان هنگام ارائه درخواست، ناقص می باشد بنابراین توضیحات زیر ارائه می گردد:

متقاضیان برای دو نوع ویزای شینگن کوتاه مدت (Type C) و بلند مدت (Type D) می توانند از دفتر VFS اقدام نمایند و متقاضیان می توانند جهت اخذ ویزا ابتدا به سایت https://www.vfsglobal.com/greece/iran/ و سپس به قسمت Schedule Appointment مراجعه و درخواست وقت نمائید.
بر اساس زمانبندی صورت گرفته متقاضیان ۱۵ دقیقه قبل از نوبت اخذشده تا ۴۵ دقیقه پس از آن مجاز به ورود به ویزا سنتر می باشند.
الف ـ ویزای کوتاه مدت
۱ـ لیست مدارک موردنیاز باتوجه به نوع درخواست ویزا در قسمت Required Documents سایت مربوطه قابل مشاهده است.

۲ـ فرم تقاضای ویزا به زبان انگلیسی پر شود. در صورتی که متقاضی زیر ۱۸ سال می باشد فرم می بایست توسط پدر ، مادر یا قیم قانونی امضاء شود و اگر به همراه یکی از والدین سفر می کند از پدر یا مادر که در سفر نیستند باید رضایتنامه خروج از کشور داشته باشند. شایان ذکر است اگر متقاضی بدون پدر سفر می کند ارائه کپی پاسپورت پدر الزامی می باشد.

۳ـ تاریخ رزرو هتل، بلیط و اعتبار بیمه مسافرتی باید همدیگر را پوشش دهند. قابل ذکر است بیمه مسافرتی باید با پوشش حداقل سی هزاریورو برای زمان ویزای درخواستی اعتبار داشته باشد.

۴ـ رزرو هتل با تاریخ و مقصد ارائه شود و کلیه اطلاعات هتل و شماره تماس آن مورد نیاز است.

۵ـ متقاضی می بایست رزرو تمامی سفرهای بین کشوری و داخلی یونان را ارائه دهد. اگر رزرواسیون توسط آژانس انجام شده باشد مهر آژانس الزامی است.

۶ـ دعوت نامه
• اگر شخص دعوت نامه را صادر کرده باشد باید توسط پلیس یونان مهر و امضاء شود و همچنین کپی کارت اقامت، کارت شناسایی و پاسپورت شخص دعوت کننده به همراه اطلاعات تماس ارائه شود.
• اگر صادرکننده دعوت نامه شرکت، دانشگاه و ... باشد باید در سربرگ آن مجموعه دعوت کننده باشد و کلیه اطلاعات تماس و مهر آن شرکت الزامی است.

۷٫ ترجمه مدارک باید به زبان انگلیسی انجام شود و مهر مترجم، وزارت امورخارجه و دادگستری الزامی می باشد و مدت اعتبار آنها ۶ ماهه است.

۸٫ مدارک بانکی که شامل ریزگردش و برگه تمکن ۳ ماهه اخیر می باشد که هردو از یک حساب باید صادر شوند و از تاریخ صدور آنها در روز مصاحبه بیش از ۷ رئز تقویمی نگذشته باشد.

۹٫ مدارک شغلی
• کارمند و شاغل در شرکتها جهت گواهی اشتغال موارد زیر را درنظر باید بگیرند.
۱) تاریخ صدورنامه که از یک ماه بیشتر نگذشته باشد.
۲) در نامه باید مشخصات فرد، سمت، تاریخ آغاز به کار، تاریخ پایان قرارداد، مبلغ حقوق، تعداد روزهای مرخصی موافقت شود مطابق روزهای سفر ذکر شود. شایان ذکر است برای کارمندان رسمی و دولتی کلمه رسمی درج شده باشد دراین صورت نیازی به ذکر تاریخ پایان قرارداد نمی باشد. همچنین افرادی که تاریخ پایان قرارداد ندارند و درواقع قرارداد نامحدود دارند کلمه نامحدود در گواهی قید شود.
۳) ترجمه روزنامه رسمی شرکت (محل اشتغال) باید ارائه شود.
۴) برای مدیران و اعضاء هیئت مدیره تمامی موارد بالا به جز تعداد روز مرخصی و تاریخ پایان قرارداد باید رعایت شود و جهت اثبات سمت باید روزنامه رسمی ارائه دهند که اسم و سمت در آن چاپ شده باشد.
• دانشجویان و دانش آموزان باید گواهی اشتغال به تحصیل ارائه دهند که اعتبار آن از تاریخ صدور فقط یک ماه است.
• افرادی که جواز کسب دارند باید ترجمه آن را ارائه دهند.
• پزشکان جهت اثبات شغل، باید کارت و پروانه طبابت ارائه دهند که به انگلیسی ترجمه شود. اگر پزشک دارای ۱۳ سال سابقه طبابت است باید ترجمه دانشنامه هم به همراه داشته باشد.
• وکلا مدارک وکالت را ارائه دهند.
• بازنشستگان نیز گواهی و مدارک دال بر بازنشستگی ارائه دهند.

۱۰٫ هزینه ویزا برای افراد بالای ۱۲ سال ۲۸۲۰۰۰ تومان به همراه ۲۷ یورو خدمات VFS است که افراد زیر ۱۲ سال از هزینه ویزا معاف هستند ولی هزینه خدمات VFS باید پرداخت شود.
ب ـ ویزای بلند مدت
۱) متقاضی جهت این نوع ویزا نیازی به ارائه گواهی اشتغال به تحصیل ندارد.
۲) فرم صحت سلامت باید توسط بیمارستان دولتی به همراه تکمیل تمامی قسمتها مهر شود. مهر بیمارستان و پزشک هردو لازم و ضروری است و یک ماه از تاریخ صدور اعتبار داشته باشد .
۳) از تاریخ صدور سوءپیشینه تا روز مصاحبه بیشتر از یکماه نگذشته باشد.
۴) بیمه مسافرتی ۳۶۵ روزه به صورت Multiple (چندبار ورود) باید ارائه شود.
۵) ترجمه شناسنامه و گواهی شغلی سرپرست خانواده طبق ویزای کوتاه مدت مورد نیاز است. شایان ذکر است اگر شناسنامه سرپرست خانواده ارائه شود، نیازی به ترجمه شناسنامه سایر افراد خانواده نیست.
۶) هزینه ویزا برای هر نفر ۸۶۴ هزارتومان و ۲۷ یورو خدمات VFS می باشد.

تذکر:
مجددا تاکید می گردد اطلاعات بالا تنها مدارک کافی و مورد نیاز برای ارائه درخواست ویزا نیست. متقاضیان برای کسب اطلاعات کامل و نهائی به سایت https://www.vfsglobal.com/greece/iran/ مراجعه فرمائید.
تعطیلات عمومی
مرکز درخواست ویزای یونان در مرکز VFS در ایران در روزهای ذیل در سال ۲۰۲۰ تعطیل خواهد بود:

تاریخ روز تعطیلات ۲۰۲۰
۱۱ دی- چهارشنبه-سال نو
۱۶ دی-دوشنبه-روز تجلی عیسا
۲۹ بهمن-چهارشنبه-شهادت حضرت فاطمه
۲۲ بهمن-دوشنبه-روز پیروزی انقلاب اسلامی
۱۲ اسفند-دوشنبه-Clean Monday
۱۸ اسفند-یکشنبه-ولادت امام علی(ع)
۱۹ اسفند-پنجشنبه-روز ملی شدن صنعت نفت
۰۳ فروردین-یکشنبه-نوروز
۰۴ فروردین-دوشنبه-نوروز
۰۶ فروردین-چهارشنبه-روز استقلال
۱۲ فروردین-سه شنبه-روز انقلاب اسلامی
۱۳ فروردین-چهارشنبه-روز طبیعت
۲۰ فروردین-چهارشنبه-ولادت حضرت مهدی (ع)
۳۱ فروردین-یکشنبه-عید پاک
۰۱ اردیبهشت-دوشنبه-عید پاک
۲۵ اردیبهشت-پنجشنبه-شهادت امام علی (ع)
۰۴ خرداد-یکشنبه-عید فطر
۰۵ خرداد-دوشنبه-عید فطر
۱۴ خرداد-چهارشنبه-رحلت امام خمینی
۱۵ خرداد-پنجشنبه-۱۵ خرداد
۱۸ خرداد-یکشنبه-روح القدس مسیحیت
۱۹ خرداد-دوشنبه-روح القدس مسیحیت
۲۸ خرداد-چهارشنبه-شهادت امام صادق (ع)
۱۶ مهر-چهارشنبه-اربعین
۲۴ مهر-پنجشنبه-شهادت حضرت محمد (ص)
۰۴ ابان-یکشنبه-شهادت امام حسن عسگری (ع)
۰۷ ابان-چهارشنبه-روز سالگرد ملی
۱۳ ابان- سه شنبه- ولادت حضرت محمد (ص)

هشدار های مهم:

1- به متقاضیان ویزا توصیه می شود با صبر و دقت لازم، اطلاعات و راهنمائی‌های ارائه شده در این سایت را مطالعه کنند زیرا سودجویان معمولاً از بی اطلاعی متقاضیان سوء استفاده می نمایند.
2 - هیچ فرد یا تشکیلاتی بجز سفارتخانه ها و کشور مربوطه در روند تصمیم گیری برای صدور ویزا دارای اختیار نیستند.
3- اخذ نوبت مراجعه برای ارائه درخواست ویزا رایگان است و متقاضیان خود می توانند از طریق سایت VFS نوبت دریافت کنند. مراقب ترفندهای تبلیغاتی گوناگون در این خصوص باشند.
4- هیچ یک از کارکنان این شرکت توصیه و معرفی خدمات مرتبط و همچنین ارائه مشاوره برای دریافت نوبت و ویزا نمی نمایند.
5- متقاضیان، فتوکپی ها و پرینت های لازم که شرح آن قبل از ورود به مرکز ویزا به ایشان اعلام شده است را در اختیار داشته باشند. هیچ الزامی برای تهیه آن در مرکز یا اطراف وجود ندارد.