مراجعه کننده گرامی، خواهشمند است با دقت توضیحات این صفحه را جهت آگاهی بیشتر مطالعه نمایید و سپس با کلیک روی پرچم آفریقای جنوبی به صفحه مربوطه در سایت VFS Global مراجعه نمایید.

نظر به اینکه مدارک برخی متقاضیان هنگام ارائه درخواست، ناقص می باشد بنابراین توضیحات زیر ارائه می گردد:

۱- برای گرفتن وقت ورود به مرکز درخواست ویزای آفریقای جنوبی به سایت http://www.vfsglobal.com/southafrica/Iran وارد شده و مطابق قسمت دوم How to Apply بخش ( Schedule an Appointment ) اقدام کنید.
بر اساس زمانبندی صورت گرفته متقاضیان ۱۵ دقیقه قبل از نوبت اخذشده تا ۴۵ دقیقه پس از آن مجاز به ورود به ویزا سنتر می باشند.

۲- رزرو هتل و بلیط و بیمه سفر دارای تاریخ های برابر و پوشش دهنده هم باید باشند.
قابل ذکر است بیمه مسافرتی باید با پوشش حداقل سی هزار یورو برای زمان ویزای درخواستی اعتبار داشته باشند.

۳ـ بیمه مسافرتی حتماً ممهور به مهر بیمه شرکت مربوطه باشد.
شایان ذکر است اگر بیمه به صورت الکترونیکی صادر شده است نیازی به مهر ندارد.

۴ـ پاسپورت متقاضی باید دارای ۹۰ روز اعتبار از تاریخ بازگشت به ایران داشته باشد.

۵ـ دو قطعه عکس ۳*۴ پشت نویسی شده با اسم و فامیل و تاریخ تولد به لاتین.

۶ـ کپی پاسپورت همچنین تمام ویزاهای قبلی آفریقای جنوبی.

۷ـ نامه تمکن مالی و ریزگردش سه ماه بانک نهایتاً ۷ روز قبل از روز وقت صادر شده باشد.

۸ـ گواهی پزشکی توسط پزشک در فرمت سفارت به همراه مهر، امضاء، تاریخ، آدرس و شماره تماس مرکز درمانی کامل شده باشد.

۹ـ گواهی رادیولوژی توسط پزشک رادیولوژیست در فرمت سفارت به همراه مهر، امضاء، تاریخ، آدرس و شماره تماس مرکز درمانی، به انضمام عکس قفسه ی سینه. به جزء برای بانوان باردار و افراد زیر ۱۲ سال کامل شده باشد.

۱۰ـ ترجمه شناسنامه یا مدرک نشان دهنده ی وضعیت تاهل اعم از ازدواج، طلاق و فوت به صورت ترجمه شده به زبان انگلیسی که به تایید وزارت امورخارجه و دادگستری رسیده باشد. (در صورتی که تمامی ازدواج ها، طلاق ها و فوت همسرها در شناسنامه درج شده باشد، عموماً ترجمه شناسنامه کفایت می کند).
• اگر ازدواج در آفریقای جنوبی ثبت شده باشد اصل و کپی سند ازدواج باید همراه مدارک دیگر توسط متقاضی ارائه گردد. در غیر اینصورت (در صورت همراه نداشتن اصل مدرک ازدواج) کپی سند توسط اداره پلیس آفریقای جنوبی یا Commissioner of Oath تایید شده باشد و تاریخ مهر مربوط به سه ماه اخیر باشد.

۱۱ـ گواهی عدم سوءپیشینه از اداره پلیس یا ادارات مربوطه ی هر کشور که متقاضی ۱۲ ماه یا بیشتر در آنها سکونت داشته است. تمامی گواهی ها باید به صورت ترجمه شده به زبان انگلیسی باشند و گواهی های صادر شده در ایران باید به صورت تایید شده توسط وزارت امورخارجه و دادگستری ارائه گردد. این گواهی ها باید اصل باشد و به تاریخ اعتبار مورد توجه قرار بگیرد. (گواهی عدم سوء پیشینه از ایران نهایتاً تا یک ماه پس از تاریخ صدور اعتبار دارد و گواهی عدم سوء پیشینه آفریقای جنوبی تا ۶ ماه پس از تاریخ صدور اعتبار دارد. اعتبار گواهی عدم سوء پیشینه از باقی کشورها در خود گواهی ذکر شده است. (معمولاً ۳ ماه).

۱۲ـ در صورت همراه داشتن فرزند زیر ۱۸ سال رضایت نامه ی محضری توسط یکی از والدین که همراه فرزند نیست باید به صورت ترجمه شده به زبان انگلیسی و تایید وزارت امورخارجه و دادگستری رسیده باشد. اگر هرکدام از والدین حضانت خود را داشته باشند نیازی به ارائه رضایت نامه ی طرف مقابل نیست. لازم به ذکر است که حضانت رسمی فرزند نیز باید به صورت ترجمه شده به زبان انگلیسی و تایید شده توسط وزارت امورخارجه و دادگستری ارائه گردد.

مدارک اختصاصی برای ویزاهای POST – DOC

• فرم تقاضای ویزای کوتاه به صورت کامل با جوهر مشکی پر شده و امضاء شده باشد.
• نامه پذیرش یا دعوتنامه از دانشگاه یا مدرسه با مرکز آموزشی، که مشخصات کامل متقاضی (نام و نام خانوادگی و شماره پاسپورت)، مدت زمان دوره و محل اقامت در آن مشخص شده باشد همراه با مهر دانشگاه، آموزشگاه و امضاء.
• بیمه ی حداقل یکساله از یکی از کمپانی های بیمه ی واقع در آفریقای جنوبی.

مدارک اختصاصی برای ویزای کار: critical Skills

• فرم تقاضای ویزای بلند مدت به صورت کامل پر شده و امضا شده باشد.

* در صورتی که متقاضی از پیش برای خود در آفریقای جنوبی کارفرما پیدا کرده باشد:
• تعهدنامه از طرف کارفرما که در آن متعهد شود در صورت لزوم به دیپورت کردن متقاضی مسئولیت پرداخت تمامی هزینه های مربوط به دیپورت کردن متقاضی و خانواده وابسته به متقاضی را می پذیرد.
• همچنین کارفرما باید متعهد شودکه پاسپورت متقاضی در تمام مدت استخدام اعتبار خواهد داشت.
• اصل و کپی SAQA , Professional body توضیحات مربوط به این مدارک در صفحه ۹۵ قسمت مربوط به ویزای Critical Skills Work توضیح داده شده است. تمامی ضمائم مدارک فوق الذکر باید توسط متقضای ارائه گردد.
* اصل مدارک ذکر شده عموماً به این صورت است:
* SAQA : دارای شماره سریال سوراخ شده در صفحه.
* Professional Body : دارای برچسب هولوگرام.
• CV (رزومه) متقاضی به زبان انگلیسی در صورت تمایل متقاضی. (مدرک موردنظر ترجیحا ارائه گردد).

* در صورتی که متقاضی از پیش برای خود در آفریقای جنوبی کارفرما پیدا نکرده باشد:
• اصل و کپی SAQA , Professional body توضیحات مربوط به این مدارک در صفحه ۹۵ قسمت مربوط به ویزای Critical Skills Work توضیح داده شده است. تمامی ضمائم مدارک فوق الذکر باید توسط متقاضی ارائه گردد.
* اصل مدارک ذکر شده عموماً به این صورت است:
* SAQA : دارای شماره سریال سوراخ شده در صفحه.
* Professional Body : دارای برچسب هولوگرام.
• CV (رزومه) متقاضی به زبان انگلیسی در صورت تمایل متقاضی. (مدرک موردنظر ترجیحا ارائه گردد).

مدارک اختصاصی برای ویزای بازنشستگی

• فرم تقاضای ویزای بلند مدت به صورت کامل پر شده و امضاء شده باشد.
• اسناد مالی کلیه ی مدارکی که مجموع و یا یکی از آنها نشان دهنده ی درآمد ماهیانه ی متقاضی برابر ۳۷۰۰۰ رند آفریقای جنوبی باشد. اعم از حقوق بازنشستگی، اجاره نامه، سپرده بلند مدت بانکی که مبلغ سود ماهانه در آن قید شده باشد و ...
• بیمه ی حداقل یکساله از یکی از کمپانی های بیمه ی واقع در آفریقای جنوبی.

مدارک اختصاصی برای ویزای تحصیلی

۱ـ فرم تقاضای ویزای بلند مدت به صورت کامل پر شده و امضا شده باشد.
۲ـ نامه پذیرش یا دعوتنامه از دانشگاه یا مدرسه یا مراکز آموزشی، که مدت زمان دوره در آن مشخص شده باشد. همراه با مهر و امضاء.
۳ـ کپی ID Card د عوت کننده (فردی که دعوت نامه را امضاء کرده) که توسط اداره پلیس آفریقای جنوبی یا Commissioner of Oath تایید شده باشد و تاریخ مهر مربوط به سه ماه اخیر باشد. مدرک مذکور برای دعوت کننده های غیر از دانشگاه های دولتی (اعم از مدارس و دانشگاه های غیردولتی و ...)لازم می باشد.
۴ـ اعتبارنامه (Accreditation Certificate) برای آموزشگاه ها و مدارس و دانشگاه های غیردولتی معتبر از نظر تاریخی که به تایید اداره پلیس آفریقای جنوبی رسیده باشد.
۵ـ نامه تعهد توسط دانشگاه که شامل تمام بندهای ذکر شده در انتهای فرم درخواست ویزا (Form Application) در قسمت مربوطبه ویزای تحصیلی باشد.
۶ـ بیمه ی حداقل یکساله از یکی از کمپانی های بیمه ی واقع در آفریقای جنوبی.
• در مورد متقاضی های زیر ۱۸ سال:
• ترجمه تمامی صفحات شناسنامه که به تایید وزارت امورخارجه و دادگستری رسیده باشد.
• درصورتی که دارای قیم در آفریقای جنوبی می باشند: تاییدیه آدرس محل سکونت قیم و نامه محضری از قیم مبنی بر پذیرش مسئولیت متقاضی.
• رضایت نامه ی محضری از پدر و مادر و یا قیم قانونی متقاضی در ایران ترجمه شده به زبان انگلیسی با مهر دادگستری و وزارت امورخارجه مبنی بر واگذاری قیومیت و مسئولیت فرزند زیر ۱۸ ال به قیم آفریقای جنوبی در مدت زمان تعیین شده است.
• تعهدنامه ی محضری از پدر و مادر و یا قیم قانونی ترجمه شده به زبان انگلیسی با مهر دادگستری و وزارت امورخارجه مبنی براین که مادامی که متقاضی در آفریقای جنوبی مشغول به تحصیل است بیمه ی او همواره تمدید خواهد شد.
• اگر پدر و مادر و یا هر فرد دیگری که مسئولیت مالی متقاضی را برعهده گرفته است باید به صورت محضری این مسئولیت را به ثبت برساند و ترجمه ی انگلیسی تعهدنامه را به تایید دادگستری و وزارت امورخارجه برساند.
۷ـ برای مدارس خلبانی Training Approval Certificate معتبر از طرف مدرسه خلبانی همراه با مهر اداره پلیس آفریقای جنوبی که پیش از ۳ ماه از اعتبار آن نگذشته باشد.

تذکر:
مجددا تاکید می گردد اطلاعات بالا تنها مدارک کافی و مورد نیاز برای ارائه درخواست ویزا نیست. متقاضیان برای کسب اطلاعات کامل و نهائی به سایت بالا مراجعه فرمائید.

هشدار های مهم:

1- به متقاضیان ویزا توصیه می شود با صبر و دقت لازم، اطلاعات و راهنمائی‌های ارائه شده در این سایت را مطالعه کنند زیرا سودجویان معمولاً از بی اطلاعی متقاضیان سوء استفاده می نمایند.
2 - هیچ فرد یا تشکیلاتی بجز سفارتخانه ها و کشور مربوطه در روند تصمیم گیری برای صدور ویزا دارای اختیار نیستند.
3- اخذ نوبت مراجعه برای ارائه درخواست ویزا رایگان است و متقاضیان خود می توانند از طریق سایت VFS نوبت دریافت کنند. مراقب ترفندهای تبلیغاتی گوناگون در این خصوص باشند.
4- هیچ یک از کارکنان این شرکت توصیه و معرفی خدمات مرتبط و همچنین ارائه مشاوره برای دریافت نوبت و ویزا نمی نمایند.
5- متقاضیان، فتوکپی ها و پرینت های لازم که شرح آن قبل از ورود به مرکز ویزا به ایشان اعلام شده است را در اختیار داشته باشند. هیچ الزامی برای تهیه آن در مرکز یا اطراف وجود ندارد.